SK

Mozog astronautov sa počas vesmírneho letu mení

MRI uskutočnený pred a po lete vo vesmíre odhalil, že sa mozgy astronautov komprimujú a expandujú počas letu – hovorí štúdia vedcov z University of Michigan. 

Túto štúdiu plánuju aplikovať na liečbu porúch funkcií mozgu. Tento výskum po prvýkrát odhaľuje štrukturálne zmeny odhorávajúce sa v mozgoch astronautov. Množstvo šedej hmoty vzrastá alebo klesá, pričom veľkosť zmeny závisí od dĺžky času stráveného vo vesmíre.

Vedci porovnali výsledky MRI 12 astronautov, ktorí strávili 2 týždne v raketopláne s výsledkami 14 astronautov, ktorí strávili 6 mesiacov na ISS. Všetky prekonané zvýšenia a zníženia šedej hmoty sa odohrával v rôznych častiach mozgu s viacerými výraznými zmenami v zásvislosti od času, ktorý astronauti vo vesmíre strávili. Výskum tiež ukázal zvyšujúce sa množstvo šedej hmoty v častiach mozgu, ktoré ovládajú pohyby nôh, čo ukazuje ako sa mozog snaží vysporiadať s pohybom v podmienkach mikrogravitácie.

Mozgové zmeny môžu reflektovať nové spojenia medzi neurónmi. Avšak bežne správanie sa človeka zmeniť nemusí, zmení sa len spôsob akým mozog kontroluje správanie.

Zdroj: phys.org

Komentáre (1)
Pjetro de
mozog je zazrak pracujuci na princpe asociacnych vrstiev - zazrak skladajuci sa z 30 miliard neuronov a kazdy je prepojeny v priemere s 10 000 inymi, dolezite a vyuzivane prepojenia su posilnovane a sranda ze tot donedavna sme si mysleli ze samotne neurony nevznikaju, iba prepojenia medzi nimi ale wono vraj denne vznikne cca 700 novych neuronov - vzhladom k 30 miliardami nic moc, ale predsa len volaco (ak si domyslime v priemere 10 000 spojeni co v hrubom priemere ma kazdy neuron)
Add new comment
TOPlist