SK

Galaxie na hrane

Pestrofarebný pás hviezd, plynu a prachu zachytený na novo publikovanej snímke je špirálová galaxia s katalógovým označením NGC 1055. 

Takto ju nedávno zachytil ďalekohľad ESO/VLT (Very Large Telescope) pracujúci na observatóriu Paranal v Chile. Priemer tejto galaxie je o 15% väčší ako priemer našej domovskej Galaxie. Keďže sa na NGC 1055 pozeráme zboku, vyzerá, že jej chýbajú špirálové ramená. Na jej snímke môžeme vidieť mnoho nepravidelných štruktúr, ktoré sú pravdepodobne dôsledkom stretu so susednými galaxiami.

Špirálové galaxie vo vesmíre zaujímajú voči Zemi rôzne priestorové orientácie. Niektoré, ako je napríklad galaxia NGC 1232, pozorujeme zhora – pokiaľ je k nám galaxia natočená týmto spôsobom, je možné vidieť rôzne detaily jej špirálovej štruktúry ako aj jej žiariace jadro, avšak len ťažko si vieme predstaviť jej skutočný tvar v priestore.

Iné špirálové galaxie, ako napríklad NGC 3521, pozorujeme sklonené pod rôznymi uhlami, a práve takto je možné najlepšie odhaliť trojrozmernú štruktúru ich ramien. Aby sme si však urobili celkovú predstavu o tvare špirálovej galaxie, potrebujeme ju vidieť zboku. A práve takýto pohľad nám poskytuje spomínaný snímok galaxie NGC 1055.

Pri bočnom pohľade získame prehľad o rozložení hviezd v galaxii, môžeme posúdiť šírku relatívne plochého disku a ľahšie zmeráme vlastnosti jej centrálnej oblasti. V tejto orientácii sa taktiež lepšie pozoruje hmota ležiaca mimo jasnej časti v galaktickej rovine, pretože ju vidíme proti tmavému pozadiu vesmíru.

Táto perspektíva umožňuje astronómom skúmať celkový tvar rozsiahleho galaktického disku a jeho vlastnosti. Galaxia NGC 1055 sa nachádza 55 miliónov svetelných rokov ďaleko a nájdete ju v súhvezdí Veľryby. Jej snímok urobil prístroj FORS2 (FOcal Reducer and low dispersion Spectrograph 2).


Credit: ESO

Zdroj: phys.org

Add new comment
TOPlist