Astronóm Kirby Runyon z John Hopkins University nesúhlasí s definíciou planéty tak, ako ju schválil pražský kongres Medzinárodnej astronomickej únie v roke 2006. Preto prišiel s vlastným návrhom novej definície.
Súčasná definícia planéty, ktorá preradila Pluto medzi trpasličie planéty, znie: planéta je také teleso, ktoré obieha okolo Slnka, má dostatočnú hmotnosť, aby ju jej gravitačné sily sformovali do približne guľového tvaru (t.j. nachádza sa v hydrostatickej rovnováhe), je dominantná v zóne svojej obežnej dráhy (t.j. vyčistila svojou gravitáciou okolie vlastnej obežnej dráhy od iných telies) a nie je družicou (mesiacom) iného telesa.
Zaujímavosťou je, že sa táto definícia IAU zatiaľ nevzťahuje na objekty mimo Slunečnú sústavu, kde pod pojmom planéta rozumieme objekty značného objemu, ktorých hmotnosť je menšia než 80 MJ (Jupitera), ktoré obiehajú na obežnej dráhe okolo hviezdy a ktoré neprodukujú žiadnu alebo veľmi málo energie prostredníctvom termonukleárnych reakcií.
Runyon viedol skupinu šiestich expertov z piatich inštitúcií (všetci pracujú v tíme misie New Horizons), s ktorými vypracoval návrh, aby sa planéta posudzovala podľa vnútorných vlastností telesa a nesledovalo sa jej okolie. Podľa ich názoru by sa za planétu dalo označiť také teleso, ktoré má dostatočnú vlastnú gravitáciu na to, aby malo guľovitý tvar popísaný pomocou trojosého elipsoidu, a to bez ohľadu na jeho orbitálne parametry, nedosahuje hmotnosť Slnka a neprebieha na ňom termonukleárna fúzia.
Prijatie tejto definície planéty by však znamenalo, že by planétou v našej Slnečnej sústave nebolo len osem telies. Za planétu by totiž mohlo byť považovaných minimálne 110 doposiaľ známých telies.
Zdroj: releases.jhu.edu
Pjetro de