SK

Na Saturnovom mesiaci Enceladus sú vhodné podmienky pre život

V priebehu tesného preletu okolo mesiaca Enceladus 28. októbra 2015 prístroj INMS na palube sondy Cassini detekoval molekulárny vodík, keď sonda prelietavala skrz gejzíry plynu a ľadových zrniečok vyvrhovaných z prasklín v ľadovej kôre na povrchu mesiaca. Predchádzajúce prelety poskytli dôkazy o existencii globálneho podpovrchového oceánu spočívajúceho na kamennom jadre. Molekulárny vodík vo výtryskoch môže slúžiť ako známka hydrotermálnych procesov, ktoré by mohli poskytovať chemickú energiu nevyhnutnú pre podporu života. Aby sonda pátrala po vodíku výhradne pochádzejúceho z Enceladu, prelietala mimoriadne blízko povrchu, a prístroj INMS fungoval v špecifickom režime, aby sa vylúčili akékoľvek falošné zdroje plynného vodíka.

Hunter Waite, hlavný autor článku „Cassini Finds Molecular Hydrogen in the Enceladus Plume: Evidence for Hydrothermal Processes“, publikovaného 14. apríla 2017 v časopise Science, tvrdí, že pod ľadovou kôrou na Mesiaci Enceladus môže existovať prostredie s vhodnými podmienkami pre život.

Vedci z Southwest Research Institute (SwRI) objavili plynný vodík v gejzíroch plynu tryskajúceho nad povrchom Saturnovho mesiaca Enceladus. Analýza dát z kozmickej sondy NASA s názvom Cassini ukázala, že prítomnosť plynného vodíka je možné najlepšie vysvetliť na základe chemických reakcií medzi kamenným jadrom mesiaca a teplou vodou z podpovrchového oceánu. Objavy vedeckého tímu pod vedením SwRI naznačujú, že dno tohto oceánu môže obsahovať útvary analogické hydrotermálnym prieduchom na Zemi, ktoré podporujú rozmanitosť života na morskom dne. Na dne pozemských oceánov tieto hydrotermálne prieduchy produkujú horúcu tekutinu obohatenú o minerály, ktoré umožňujú ekosystémom prekypovať neobyčajnými formami života. Mikroorganizmy premieňajú tekutinu obohatenú o minerály na energiu potrebnú k metabolickým procesom.

Vedci taktiež zvažovali ďalšie možné zdroje vodíka zo samotného mesiaca, ako napríklad rezervoáry v ľadovej kôre alebo globálny oceán. Analýzy však viedli k záveru, že je nepravdepodobné, aby bol pozorovaný vodík získaný v priebehu vzniku Encelada alebo z iných procesov na povrchu mesiaca alebo v jeho vnútri.


Credit: NASA/JPL-Caltech

Zdroj: phys.org

Add new comment
TOPlist