SK

Ponorenie sa sondy Cassini do atmosféry Saturnu

Filmová sekvencia snímok z kozmickej lode Cassini (spoločnosti NASA) zachytáva prelet medzi planétou Saturn a jej systémom prstencov z 26. apríla 2017. 

Film obsahuje jednu hodinu pozorovania – ako sa kozmická loď posúva na juh ponad Saturnom. Začiatok ukazuje pohľad na vír na severnom póle planéty, a potom postupuje za vonkajšiu hranicu prúdu šesťuholníkového tvaru a pokračuje ďalej.

Kunio Sayanagi z Hampton University vo Virginii a člen tímu zaoberajúceho sa sondou Cassini, tvrdí, že bolo veľmi prekvapivé vidieť toľko ostrých tvarov a hrán pozdĺž vonkajšej hranice šesťuholníka a prednej strany víru na póloch Saturnu. Usudzuje, že niečo musí udržiavať atmosféru na rozdielných zemepisných šírka od zmiešavania, aby sa tieto hrany mohli zachovať. Na konci filmu sa kamera otáča, keď sa kozmická loď posúva smerom ku svojej veľkej anténe v tvare taniera v smere pohybu kozmickej lode. Anténa bola použitá ako ochranný štít pri prechode roviny prstencov.

Keď boli zachytené tieto zábery, nadmorská výška kozmickej lode Cassini nad mrakmi klesla z 45 000 na 4 200 míľ (v prepočte zo 72 400 na 6 700 kilometrov). Vzhľadom k tomu sa zmenilo aj rozlíšenie pixelov v zornom poli kamery poyorujúcej atmosféru z 8,7 kilometra na pixel na 810 metrov na pixel. Andrew Ingersoll, člen výskumného tímu z Caltechu v Pasadene, Kalifornia sa vyjadril, že tento film ešte nie je tým najlepším, čo sme schopní zachytiť. Tvrdí, že obrázky z prvého prechodu sú síce skvelé, avšak nastavenia fotoaparátu sa plánujú ešte viac vycibriť a 28. júna môžu viesť k ešte lepším záberom ako sú tieto.

Zdroj: phys.org

Add new comment
TOPlist