Na túto otázku a hlavne na to, kde takúto megaelektráreň postaviť odpovedá nový výskum Stanfordskej univerzity.
Aktuálna energetická spotreba celej našej civilizácie je zasýtiteľná výkonom 18TW. Pre predstavu, jadrová elektráreň v Mochovciach, ktorá pokrýva približne štvrtinu energetickej spotreby Slovenska so svojím nainštalovaným 940MW výkonom, je približne jednou dvadsať tisícinou celosvetového výkonu.
Veterné elektrárne inštalované v pobrežných oblastiach s hĺbkami vody 40-50 metrov a na súši čelia problému veterného tieňa. Ak je veterná elektráreň príliš veľká, tak s jej rastom klesá energia vyťažená z jednotkovej plochy. Povedané inak, ak zväčšíte elektráreň z desiatich kilometrov štvorcových na tisíc kilometrov štvorcových a zostonásobíte počet nainštalovaných veterných turbín, nedostanete sto krát väčší výkon, ale menšie číslo. Výkon ktorý dokážete získať bude približne jeden Watt z metra štvorcového.
Priemerná rýchlosť vetra nad oceánmi je približne o 70 percent vyššia ako nad súšou. Výskum Stanfordskej univerzity, ktorého výsledky aktuálne zverejnili v odbornom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences ukazuje, že pri veterných elektrárňach nainštalovaných v oblastiach s hlbokou vodou na otvorenom oceáne je problém veterného tieňa menší. V týchto oblastiach by mohol byť získaný výkon tri alebo viac krát vyšší. Aby ste pokryli celosvetový dopyt po energii, tak by ste na otvorenom oceáne museli postaviť elektráreň s plochou 3 milióny kilometrov štvorcových. V štúdii sa porovnávala oblasť v Atlantickom oceáne pod Islandom, a oblasť na pevnine v USA so stredom v Kansase.
Zdroj: pnas.org
Tomáš81
Pjetro de
blackred98
Peter Peter