Apple včera predstavil trojicu nových telefónov iPhone Xs, Xs Max a Xr. Okrem nich sa môžete tešiť aj na príchod nového iOS 12, ktorý bude dostupný pre staršie iPhony počnúc iPhone 5s. Aké vylepšenia prinesie iOS 12?
V prvom rade je to rýchlosť. Apple už dávnejšie priznal, že sa pustili do pridávania nových funkcií do iOS a povestná rýchlosť ich systému zostala akosi bokom. Preto sa iOS zameriava hlavne na celkové zrýchlenie systému a rýchlejšiu odozvu na každú akciu. V číslach to znamená až o 40% rýchlejšie spúšťanie aplikácií, o 70% rýchlejšie spustenie kamery zo zamknutej obrazovky, o 50% rýchlejšie zobrazenie klávesnice a dvojnásobné zrýchlenie zobrazenia tlačidiel pre zdieľanie obsahu.
Správy a FaceTime
FaceTime hovory môžu mať až 32 účastníkov a môžu byť v podobe video alebo audio hovorov. Tie nie sú limitované iba na iOS používateľov s iPhone a iPad, ale zapojiť sa môžu aj tí s Macom, Apple Watch či HomePod. Do FaceTime sú odteraz zapojené aj skupinové správy, Animoji, Memoji, textové efekty, správy, iMessage a svoje hovory môžete obohatiť aj o fotografie, videá či rôzne tvary ako sú srdiečka, hviezdičky a mnohé iné. Aplikácia správy dokáže sama navrhovať fotografie podľa obsahu vašej konverzácie.
Čas pred obrazovkou
Apple predstavil funkciu Screen Time, teda čas pred obrazovkou. Vďaka tejto funkcii ľahko zistíte, koľko času a akým spôsobom strávite denne pozeraním do obrazovky iPhonu alebo iPadu. Aplikácia dokáže generovať súhrnné správy o tom, ako často sa na telefón pozeráte, koľko času trávite pozeraním do prehliadača či konkrétnej aplikácie. V rámci vašej rodiny tak dokážete nastaviť Screen Time pre vaše deti a obmedziť tak ich čas strávený pozeraním do obrazovky telefónu. Stále však môžete nastaviť výnimku pre vybrané aplikácie, ku ktorým budú mať prístup vždy.
S touto funkciou súvisí aj čas spánku, kde si môžete nastaviť, ktoré upozornenia z aplikácii sa v tom čase zobrazia a ktoré nie.
Oznámenia a režim Nerušiť
Oznámenia dostali nové skupinové zobrazenie. Nové správy sa tak zobrazia ako jedno oznámenie, aby ste mali prehľad aj o tých ostatných. V rámci akcie Instant Tuning si v momente prijatia oznámenia môžete nastaviť tiché upozornenia na ďalšie oznámenia bez toho aby ste museli opustiť aplikáciu či prerušiť činnosť. Na vybrané oznámenia môžete odpovedať priamo bez nutnosti otvárať danú aplikáciu.
Režim Nerušiť slúži najmä na zlepšenie kvality spánku. V tomto režime tak nebudete dostávať upozornenia a displej telefónu sa prepne do tlmeného režimu. Režim nerušiť sa však môže deaktivovať aj po opustení určitej oblasti či skončení naplánovaného stretnutia v kalendári.
ARKit 2
Veľkou tému bola rozšírená realita, ktorá bude podľa Apple ťahákom v najbližších rokoch. Zážitok z rozšírenej reality môžete odteraz zdieľať s viacerými užívateľmi v reálnom čase. Vylepšenia sa dočkalo aj grafické spracovanie objektov, ktoré dokážu zobraziť odrazy okolitého sveta. ARKit 2 tiež rozpoznáva 3D objekty v reálnom svete a dokáže túto informáciu využiť v AR aplikácii.
ARKit 2 využíva napríklad aj aplikácia Meradlo, ktorá dokáže určiť rozmery objektov iba pohľadom cez kameru.
Fotky
Umelá inteligencia neobišla ani aplikáciu Fotky. Tá vám odteraz ponúkne spomienky, zdieľanie aktivity, výber najlepších fotiek z jednej lokality a ponúkne návrhy na zdieľanie fotiek z dovolenky, stretnutia či inej udalosti.
Kamera
Pre režim portrétu kamera generuje masku, v ktorej inteligentne oddelí osobu od snímanej scený. Výsledkom je kvalitnejšie a prirodzenejšie zvýraznenie snímanej osoby. Rozdelenie scény na vrstvy je dostupné aj tretím stranám v podobe API. S kamerou súvisí aj čítačka QR kódov, ktorá zvýrazní rozpoznané QR kódy.
Siri
Osobná asistentka od Apple dokáže v každej novej verzii iOS o čosi viac. Siri sa dokáže naučiť vaše návyky ponúknuť vám v danej chvíli aplikácie, ktoré by ste v danej chvíli mohli chcieť spustiť. Novinkou je Siri Shortcuts, ktorá má za úlohu vytváranie skratiek. Zvyknete si pri odchode z určitého miesta objednať taxí? Naučte to Siri a ona ho na vyzvanie objedná sama. Shortcuts API je dostupné aj ostatným vývojárom aplikácií.
Siri sa naučila aj prekladať a ovláda viac než 50 jazykových párov. Okrem toho vám prezradí nutričné údaje o jedlách, vyhľadá fotky podľa miesta či kľúčových slov, povie údaje o celbritách, spustí baterku alebo nájde zapatrošený iPhone, iPad či AirPods.
Súkromie a bezpečnosť
V iOS 12 sa Apple zameral aj na bezpečnosť. Stránky vás tak bez predošlého súhlasu nebudú môcť sledovať pomocou unikátneho ID zariadenia. Apple sa zameral aj na heslá, ktoré dokáže odteraz automaticky generovať, vypĺňať na stránkach a do formulárov v aplikáciách a zdieľať medzi ostatnými vašimi iOS zariadeniami. Password Manager API je dostupné vývojárom aplikácii.
Poslednou zmenou, ktorú je vhodné spomenúť je aj podpora navigácií tretích strán v Apple CarPlay.
Celkovo sa môže zdať, že iOS 12 neprináša dokopy nič nové. Väčšina zmien je skôr kozmetických a praktických a jedinou zásadnou novinkou je výrazné zameranie rozšírenú realitu, ktorej využitie prezentoval Apple na včerajšom Apple Special Event, kde predstavil nove iPhony s podporou tejto funkcie. Apple teda s rozšírenou realitou rozhodne počíta a plánuje ju v budúcnosti viac rozširovať a využívať. Finálna verzia nového iOS 12 bude dostupná na stiahnutie od 19. septembra.
Add new comment