Nie každý systém umelej inteligencie funguje na 100%. Svoje o tom vedia už aj Číňania, keď vďaka chybnej detekcii označili ženu z reklamy na autobuse za priestupok prechádzania na červenú.
V Číne používajú rôzne automatizované systémy na monitorovanie kriminality a prehreškov. Pre nás môže byť zaujímavé, že aj taký prechod na červenú (čo je u nás často bežná vec) je v Číne odsudzovaná a penalizovaná vec. Napríklad tak, že sa tvár vinníka spolu s jeho menom objaví na tzv. „tabuli hanby“ s výstrahou pre ostatných. Ako však vieme, automatizované systémy nie sú dokonalé a tento týždeň prišlo k omylu.
Prechádzajúci autobus, kde bola reklama ženy bol systémom rozpoznaný ako osoba prechádzajúca na červenú. Žena z reklamy sa tak nedopatrením ocitla na tabuli hanby. Jej tvár spolu s jej skomoleným menom sa tak na tabuli objavila zlyhaním systému, ktorý to zle vyhodnotil. Dong Mingzhu je slávna čínska manažérka zo spoločnosti Gree Electric, ktorá bola vlani magazínom Forbes vyhodnotená ako jedna z TOP 100 najlepších čínskych manažérok. Napokon však polícia uznala, že automatizovaný systém detekoval prehrešok chybne, keďže Dong v tom čase bola na úplne inom mieste a všetky údaje o prehreškoch vymazala.
V minulosti sme však mohli čítať aj o iných možnostiach čínskej vlády. Napríklad rôznymi metódami analyzovali emócie študentov v škole, ale tiež to, že skenovali podozrivých cez špeciálne okuliare a čo je najzaujímavejšie – identifikovali podozrivého zo zločinu na koncerte v dave 50-tisíc ľudí.
Zdroj: techspot
Add new comment