SK

Tlačová správa: S OLED TV dostáva čierna úplne nový rozmer

Prvotriedna kvalita obrazu, dokonalé priblíženie farebného spektra a možnosť pozerať z akéhokoľvek uhla bez degradácie farieb. OLED TV nie je len kvalitným nástupcom plazmovej televízie, ale prináša úplne nový rozmer televízneho zobrazenia.

OLED televízia je na trhu síce pomerne krátko v porovnaní s konkurenčnými typmi televízorov, no aj napriek tomu si získala značnú obľubu a všeobecné uznanie. Tento typ býva často reprezentovaný ako najvyššia možná dosiahnutá kvalita televízneho zobrazenia a ponúka používateľovi hneď niekoľko výhod. Ak uvažujete o náhrade klasickej LED obrazovky touto najmladšou technológiou, vysoká kvalita obrazu a tenké vyhotovenie rozhodne hovoria v jej prospech.

Realistickejšie farebné podanie

Obraz OLED televízií ponúka vyšší štandard televízneho zobrazenia. Technológia OLED (Organic Light Emitting Diodes - organické svetelné diódy) umožňuje, že každý pixel stvárňuje samostatný a úplne nezávislý zdroj svetla, čoho výsledkom je dosiahnutie dokonalého kontrastu a verného zobrazenia čiernej.

Práve vnímanie čiernej je u ostatných typoch televízie pomerne problematické. Stvárnenie čiernej farby v prípade technológie OLED značne dominuje aj v tých najjasnejších scénach. Princíp dokonalého zobrazenia čiernej farby je jednoduchý, všetky obrazové body čiernej totiž zhasnú. Vypnuté bunky nič nevyžarujú, a preto nechávajú čiernu absolútne vyniknúť.


Sýte farby OLED displeja jednoducho lahodia oku. (Mak3t / Shutterstock.com)


Neobmedzenosť v pozorovacom uhle

Riešite každodenný boj pred televízorom? Miesto priamo oproti je vo vašej domácnosti lukratívnou záležitosťou, len odtiaľ nie sú farby totiž nijako skreslené. Inokedy si stačí len ľahnúť alebo sa dívať z boku, čím sa naruší optimálny vertikálny pozorovací uhol a farby sa budú opäť líšiť.

S touto technológiou môžete na obmedzenia v rozsahu pozorovacích uhlov zabudnúť. Používanie zakrivených displejov napomáha všetkým bodom obrazovky nachádzať sa v rovnakej vzdialenosti od diváka, čím zabraňujú farebnej degradácii. Na displej môžete pozerať z akéhokoľvek uhla, obraz bude zakaždým totožný. Tento prehnutý obraz nájdete napríklad aj u LG OLED TV, ktoré tak robia za cieľom vtiahnuť diváka do deja a ponúknuť mu maximálny zážitok z pozerania.

 


Táto technológia umožňuje pozeranie z akéhokoľvek uhla. (Oleksiy Mark / Shutterstock.com)


Podstatne rýchlejšie zobrazenie

OLED televízie dominujú aj v odozve a obnovovacej frekvencii, ktorá spočíva na vyžiarení svetla o určitej vlnovej dĺžke. Svojou rýchlosťou táto technológia prevyšuje aj televízory s IPS panelom podsvieteným LED diódami. Kým IPS panel má latenciu 2 - 16 ms pri obnovovacej frekvencii medzi 60 a 480 Hz, OLED má odozvu menšiu ako 0,01 ms pri maximálnej obnovovacej frekvencii 100 000 Hz. Úplne jednoznačne patrí tak k rekordérom rýchleho zobrazenia a klasický televízor prevyšuje takmer tisíckrát väčšou rýchlosťou.

Úspornejšie ako moderné LED obrazovky

V otázke spotreby nemožno úplne jednoznačne povedať, do akej miery sú OLED obrazovky úsporné. Kým pri čiernej farbe pixely nevyžarujú nič, čím sú podstatne šetrnejšie, u bielej farby a náraste jasu technológia môže vyžadovať viac energie než je potrebné pri klasickom LCD paneli. V priemere sa však OLED TV radia k tým úspornejším a v porovaní spotreby LED televízií sú približne o jednu pätinu šetrnejšie.

Aj napriek tomu, že konkurencia nepretržite hľadá slabiny tejto modernej technológie, obľúbenosť OLED TV medzi používateľmi prevláda. OLED displeje jednoducho lahodia oku svojimi sýtymi farbami, čo potvrdzuje aj ich prudký nárast v našich domácnostiach. Pokiaľ sa pre tento typ rozhodnete, počiatočná investícia sa vám vráti v podobe inovatívnejšieho prístupu k tvorbe obrazu.

Zdroj: Tlačová správa

Komentáre (14)
divák z Prešova

Všetko je to pekné, i ja som veľmi spokojní napr. s TV značkou Samsung, ktorú preferujem, ale čo z toho, keď u nás sa stále požíva na vysielanie tv programov len formát HD, na čo mi je potom tv prijímač napr. 8 K, ako ho vlastne využijem na plno.

muve

Všetko pekné, len Samsung nedisponuje OLED. Nemiešajte náhražky... Mám Sony 65A9 od uvedenia na trh a hlavný tzv. neduh (vypalovanie pixelov) neevidujem. TV beží denne 6-8 hod. Potvrdzujem aj nemennosť farieb z rôznych uhlov (v obchode tak z diaľky spoznám náhražku). Kto si chvíľu vyskúša OLED, už nemení...

robo

este ze ludia vedia co si zakupli

Peto

Az na to, ze Samsung nepredava OLED TV...

Braňo

Čo s tým má rozlíšenie?, písali tam o paneloch obnov. frekvencii a odozve. Ale áno 8k je blbosť, v podstate 4k je ešte nevyužité na plno.

Ivan

8K TV pracuje aj na princípe upscalingu. Aj HD obraz dokaze neskutocne dobre prevzorkovat do kvality blíziacej sa 8K. Ja mám 75" Samsung QE75Q950 8K a pozerat na to je zázitok. Pokial príde skutocný obsah v 8K si este chvílku pockáme.

ritchie

Farby v Samsungu su prekrasne, az na to, ze nemaju nic spolocneho s prirodou. Taketo farby v prirode nenajdes.

IvanB

Mam OLED LG televizor. Porovnaval som ho s QLED od Samsungu a mozem povedat, ze som si vybral dobre. Cierna je este o level inde vdaka rozdielnej technologii. U Samsungu sa da podsvietenie stale jemne vidiet. Aj tak ale ovela lepsie ako bezne LED. Farby su uzasne. Pozorovacie uhly takisto. Ozvucenie staci na bezne veci a ak nie, zapinam domace kino. Ale ako uz pisal divak z presova, chyba obsah v TV vysielani. Takto si to uzije clovek len na Netflixe (premium) a inych zdrojoch. Co je pozitivne, ceny sa konecne pohli dole :)

stefan

organické svetelné diódy,a nie je toto aj negativne?pri statickom obraze?

Miro

Vlastím Oled LG 2 roky a led sú vypálené čierna je super ale zelená nie je zelena a o ostatných farbách ani nehovorím.Takže ak chcete pozerať na peknú čiernu treba si kúpiť OLED

Thorus

Presne tak,za 2-3 roky pixely vypálené, farby zošednuté a min 1500 euro v čudu.

SKEL3TOR

Na ziadnom TV srote ten obraz nevydrzi,OLED nieje ziadna vynimka.

Igor

Stará zlatá plazma od Panasonic-u.... 10 rokov denno denne zapnutá, bez akýchkoľvek problémov

Džuzepe

Plazma ? tá sa vypaluje najviac!

Add new comment
TOPlist