SK

NASA vám za toaletu zaplatí vyše 30 000€

NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír - National Aeronautics and Space Administration) sa pripravuje na návrat na Mesiac do roku 2024 a hľadá pomoc s vývojom nového spôsobu a zariadenia, pomocou ktorého by astronauti mohli vykonať svoje potreby na misiách na Mesiaci. Preto vyhlásila súťaž Lunar Loo Challenge na najlepšie koncepty toaliet, za ktoré ponúka finančnú odmenu až 35 000 dolárov (približne 31 200€). Toaleta však musí byť plne funkčná a musí fungovať ako aj v gravitácii Mesiaca, tak aj v mikrogravitácii.

Aj keď vesmírne toalety už vyrobené sú a využívajú sa napríklad na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sú stavané iba na využitie v mikrogravitácii (v stave beztiaže). Nový koncept však musí dokázať správne pracovať aj v gravitácii Mesiaca, ktorá je asi jednou šestinou gravitácie Zeme.

Podmienok pre takúto toaletu je však viac. Musí totiž spĺňať určité špecifikácie: jej hmotnosť v gravitácii Zeme musí byť menšia ako 15 kilogramov, jej objem nesmie presiahnuť 0,12 metra kubického (120 litrov), jej spotreba musí byť menšia ako 77 wattov, jej hlučnosť menšia ako 60 decibelov a musí vyhovovať ženám aj mužom.

NASA pracuje na miniaturizácii a zefektívnení existujúcich vesmírnych toaliet (takzvaného „univerzálneho systému nakladania s odpadmi“), avšak ako píše web HeroX, „vítajú nápady aj od globálnej komunity, pretože vedia, že túto problematiku budú riešiť aj spôsobom iným ako len tradičným spôsobom leteckého inžinierstva“.

NASA okrem hlavnej technickej kategórie vytvorila aj kategóriu Junior, na povzbudenie mladších generácií a študentov, ktorí rozmýšľajú iným spôsobom ako dospelí. Podmienkou v kategórii Junior je vek pod 18 rokov.

Prihlásiť sa do súťaže Lunar Loo Chalenge môžete do 17. augusta 2020 do 23:00 nášho času na webovej stránke HeroX. Výherci budú vyhlásení 30. septembra 2020 o 23:00 nášho času.

 

Zdroje: NASA, HeroX, CNET, The Guardian

Komentáre (10)
Pjetro de

gravitaxne zrychlenie a aj gravitavia na povrchu Mesiaca je cca 1/6 zemskej, nie 1/4

rozvadzat hmotnost ze v akom gravitacnom poli ju myslime je dost irelevantne, proste 15 kg je 15 kg ako na Mesiaci, tak aj na Zemi a tak aj vsade .... to ze na Mesiaci vaha ukazuje 6x menej nie je sposobene tym ze objekty maju zrazu 6x mensiu hmotnost, tak je furt rovnaka

Dunco2

rozvadzat hmotnost musis vzhladom na to, na ktorom telese sa nachadzas. Ka by malo nieco vacsiu gravitaciu ako Zem a astronauta by jeho cca 100kg vaha rozpucila, tak je prd platne, ze sak je to len 100kg

Janíčko

tak to si napísal aký totálny blud :D kilogram je pozemská hodnota zodpovedajúca sile gravitácie! keďže mesiac má menšiu gravitáciu, hodnota kg je tým pádom menšia.

Radoslav Kubica

Ďakujem za pripomienku, 1/6 je správne. Za chybu sa ospravedlňujem, už by to malo byť opravené... (autor)

apoliticky

Takze mne z toho vychadza ze technologiu vesmirnych toaliet nemali ani v 1969-tom !...inak by to teraz neriesili...takze vyvstava otazka...V ktorom studiu v 1969-tom nahravali pristatie na mesiaci ?

Martin

Vsetko co opisujes v komentári je iba z pohladu zemskeho ... vsetko je to tak ako s casopriestorom ... urcite plynie cas inak vo vesmíre, kde je minimum gravitacie a inak kde je gravitácia vacsia ako u nas na zemi ...

analfabet

► Pjetro de. v clanku je uvedene ze 1/6

Ján *

Vývoj takého hajzlíka bude stáť určite viac ako 35 000 zelených papierikov.

Ryšo

Takže naozaj nieje jednoduché zostrojiť vesmírnu toaletu. Neuspel ani legendárny Howard Wolowitz z Teórie veľkého tresku.

Michal Kurinec

V uzavretom priestore v ktorý sa dá naplniť vzduchom by som asi použil trošku silnejší vysávač v tvare hajzla tak že pojdeš sa vysrať a skvor než začneš srať pustiš na hajzli tlačitko hajzlovy vysavač ten ti pricucne celú riť o hajzlovú misu a keď konečne vypustíš krakena tak ti ho vcucne skvor než sa ti hovno prilepí naspeť na zadok 😃 😃

Add new comment
TOPlist