Vedci sa už dlhšie venujú možnostiam inovácie klasických displejov, napr. aj tým, ako ich dostať na oblečenie. Dnes ako nositeľnú elektroniku, tzv. wearables, poznáme inteligentné hodinky, fitness náramky apod. Problémom s vyvíjaním nositeľnej elektroniky je fakt, že displeje sú pomerne veľké a neforemné.
Predošlý výskum sa zaoberal vývojom tenkovrstvého flexibilného displeja, ktorý by bol rolovateľný, skladateľný a do istej miery roztiahnuteľný. Takéto displeje však pre použitie ako oblečenie neobstoja, kvôli nízkej odolnosti a horšej využiteľnosti pre väčšiu plochu.
Čínski vedci dokázali vyrobiť nový textilný displej s dĺžkou približne 6 metrov a šírkou 25 centimetrov. Látka vznikla spojením elektricky vodivých priehľadných a luminescenčných vlákien spolu s bavlnenou priadzou.
Takáto látka vraj dosahuje podobný jas ako klasická LCD televízia. Oproti doterajším tenkovrstvým displejom by mala byť táto technológia odolnejšia, obraz zostal rovnaký aj po 1000 cykloch ohýbania, stláčania a rozťahovania a 100 cykloch prania a sušenia. Vedci rátajú aj s možnosťou dotykového ovládania, nabíjania solárnou energiou a spojením cez Bluetooth.
Využiteľnosť displeja ako súčasť látky je široká, vedcom však zostáva ešte mnoho nedoriešenych problémov. Jedným z nich je napr. vyriešenie napájania a jeho bezpečnosť.
Zdroj: ABCNews
Add new comment