Spoločnosť Intel predstavila novú generáciu desktopových procesorov. Prvýkrát ich spoločnosť ukázala v januári na výstave spotrebnej elektroniky (CES).
Procesory Intel Core 11. generácie s kódovým označením Rocket Lake-S sú založené na 14nm technológii spoločnosti. Po viac ako piatich rokoch spoločnosť Intel tiež uviedla na trh novú mikroarchitektúru procesorov, ktorá sa bude nachádzať aj v Rocket Lake-S procesoroch.
Nové procesory majú najviac osem jadier, čo je pomerne veľká zmena oproti predchádzajúcej generácii. Najvyšším čipom 11. generácie je Core i9-11900K, ktorý má 8 jadier a 16 vlákien. Ten sa dá skutočne považovať za downgrade z 10. generácie, keďže Core i9-10900K mal 10 jadier a 20 vlákien, pričom oba procesory dosahujú taktovaciu frekvenciu 5.3GHz.
Mikroarchitektúru Skylake, ktorú Intel doteraz používal, nahrádza nová architektúra s názvom Cypress Cove. Cypress Cove je však v skutočnosti iba redizajn architektúry Willow Cove, ktorú spoločnosť Intel používala na procesoroch Tiger Lake 11. generácie založených na 10nm technológii. Avšak keďže táto architektúra bola pôvodne určená pre 10nm technológiu, musela spoločnosť Intel zredukovať počet jadier pri 14nm technológii. Intel však tvrdí, že tieto nové procesory sú aj tak výkonnejšie ako ich predchodcovia.
Procesory Core i5 majú 6 jadier a 12 vlákien, Core i7 a Core i9 majú 8 jadier a 16 vlákien. Natívne podporujú operačnú pamäť DDR4-3200 a poskytujú 20 PCIe 4.0 dráh.
Prečítajte si tiež: Rok 2021 bude rokom krízy polovodičových čipov a potrvá dlho
Zdroje: The Verge
Add new comment