Posledné dni sa okrem správ o zlých finančných situáciách firiem nesú aj v znamení problémov Seagate s ich diskami a firmware. Technik z firmy vysvetľuje, prečo vlastne došlo k tak nepríjemnej situácii.O kauze problémových pevných diskov Seagate sme písali nedávno - Seagate a jeho problémy s diskami. Situácia je určite veľmi slušne zamotaná a z jedného pohľadu to vyzerá tak, že Seagate to tentoraz poriadne "zbabral". Iný pohľad však ponúka rozhovor s technikom od Seagate, ktorý vysvetlil veci tak ako sa v skutočnosti majú, bez zásahu Public Relations manažérov.
Ako povedal tento zamestnanec pre server Tomshardware, pôvodný problém so "zamŕzajúcimi" 1,5TB diskami bol najskôr považovaný za nejakú zlú implementáciu v čipsete. Keď sa ale prišlo na to, že súvisí s firmvérom, začali ihneď pracovať na rôznych revíziách opravy. Tá sa potom poskytovala zákazníkom, ktorí kontaktovali technickú podporu Seagate, čo je aj štandardná procedúra vydávania aktualizovaných firmvérov zákazníkom (Seagate nezverejňuje na svojich stránkach firmvéri na priame stiahnutie).
"Odchádzanie" diskov série 7200.11 však bolo to, čo zapríčinilo celú kauzu. Podľa technika to bol starý známy problém, ktorý sa len veľmi ťažko identifikoval. Vo firmvéri sa rôzne udalosti zapisujú do denníka, pričom ak dosiahne zápis hodnotu 320 záznamov a disk sa vypne, pri opätovnom zapnutí produkuje chyby a nie je ho možné ani detekovať v BIOS-e. Na oprave sa začalo teda rýchlo pracovať.
V normálnej situácií zákazník kontaktuje technickú podporu a prejde štandardnou procedúrou pre zaslanie správneho opravného firmvéru. Pri tejto procedúre sa prejde piatimi rôznymi overeniami, kým sa zákazníkovi pošle práve ten správny firmvér. Teda je 5 možností pre pridelenie inej verzie aktualizácie. Manažéri sa ale rozhodli, pre zamedzenie ďalších finančných strát spôsobených rozvíjajúcou sa kauzou, vydať jednu verejnú verziu, ktorá by bola voľne stiahnuteľná.
Odrazu teda 5-stupňová previerka pre pridelenie správneho firmvéru bola zredukovaná iba na jednu kontrolu, a to iba takú, aby sa nestiahol firmvér pre iný typ disku.
Čo nasledovalo si už vie asi každý domyslieť. Majitelia spomenutých modelov si v strachu aktualizovali firmvér na svojich funkčných diskoch, čo niekedy viedlo k poškodeniu. Opravný firmvér teda v podstate disk poškodil. Odvtedy však už bola daná verzia stiahnutá a neskôr zverejnené kompletné sady firmvérov pre všetky eventuálne postihnuté disky.
Čo dodať na záver. Opäť sa raz stalo, že manažéri v myslení predbehli inžinierov, a narobili v konečnom dôsledku viac škody ako úžitku. Seagate si poškodil meno na celkom dlhú dobu, teda aspoň pokým sa na celú vec úplne nezabudne. Dovtedy sa však zrejme budú v internetových diskusiách stále objavovať vyjadrenia typu: "Seagate disk si už nekúpim!", aj keď skutočnosť nie je tak pochmúrna, ako sa možno zdá...
Zdroj: Tomshardware
pawelino
lycan
Snake
Snake
marfan
BurnerTom
sawagee
Snake
Wild
montyjano