SK

Intel žaluje nVidiu

Posledné dni sa veľa hovorí o podaní žaloby na nVidiu od Intel-u. Ten sa snaží dokázať, že nVidia nemôže vyrábať čipsety pre nové procesory Core i7 a hlavne pre nadchádzajúce verzie pre LGA1156.Niečo podobné sa udialo už v dávnejšej minulosti, keď pred uvedením nových procesorov Nehalem alias Core i7 sa obe firmy naťahovali o licencie - nVidia chcela licenciu pre QPI zbernicu, aby mohla vyrábať čipsety pre Core i7 a tak presadila svoje SLI, Intel zas chcel licenciu na samotné SLI (aspoň tak to z pohľadu tretej strany vždy vyzeralo). Dopadlo to tak, že nVidia licenciu nedostala ale zas za poplatok ponúkala možnosť spustiť SLI na doskách s Intel X58 čipsetom.

Nové procesory Lynnfield, ktoré pochádzajú z rovnakej architektúry ako Core i7, len sú určené pre socket LGA1156, už nebudú používať QPI zbernicu, ale prepojenie DMI. Tu však zasahuje Intel s podnetom na súdny spor kvôli štyri roky starej zmluve, ktorá umožnila nVidii vyrábať čipsety pre Intel procesory.
Intel tvrdí, že táto zmluva a licencia nezahŕňa možnosť vyrábať a predávať čipsety pre akékoľvek procesory Intel-u s integrovaným pamäťovým radičom. Keďže u Core i7 s QPI zbernicou sa nVidia nakoniec nijak neangažovala, do úvahy prichádzajú pripravované Core i5 (Lynnfield) s inou zbernicou DMI. V skratke: nVidia tvrdí že licencia platí aj na tieto procesory, Intel zas chce dokázať opak.

Prvé oficiálne prehlásenie prišlo od nVidie. Netreba ho ani doslovne prekladať - firma v podstate povedala, že licencia platí aj na DMI zbernicu a Intel sa iba snaží spomaliť trend keď GPU sa stáva dôležitejšou súčasťou počítačov ako CPU.
Niečo na tom možno pravdy bude, predovšetkým by to však znamenalo úplný monopol pre Intel v oblasti čipsetov pre jeho procesory. AMD/ATi nebude robiť pre Intel procesory čipové sady takmer na 100%, VIA či SiS sa zdá to už dávno vzdali (aj keď sa ešte dajú nájsť zmienky o low-end doskách s SiS čipsetmi). Jediným "problémom" tak ostáva nVidia.

Intel reagoval v rozhovore pre britský Bit-Tech, kde hovorí o tom, že ak by súdny spor vyhral, je možné že sa celá zmluva znova prerokuje. Teda aspoň to je údajne jedna z možností, ostatné nechcel hovorca Chuck Mulloy komentovať. Zároveň však dodal, že Intel nechce nič vysúdiť, požadovať v prípade výhry bude iba preplatenie nákladov na súdne konanie. Nič však nespomenul o tom, čo by sa stalo, keď by vyhrala nVidia.


Tak sa zdá že medzi oboma firmami to opäť raz slušne "iskrí", v najbližších dňoch sa dozvieme zrejme ďalšie podrobnosti, no isté je len jedno - ešte bude zábava :-)



Zdroj: Techreport, Bit-Tech
Komentáre (9)
drdi21
to popo: to by bolo fakt super... pobavil si ma:D:D:
avixe
popo prst hore :D:D:D
zvoncek9
heh nvidia sa snazi vytiahnut sa z tyvh sracie kdo ktorych sa dostala heh :DDDDDDDDDD
lycan
, a z coho ? omfg , intel ma krizu prepustil 5l ludi , prestava sa mu darit , nvidia ma noveho sefa ... a jak pise autor chce sa jej zbavit aby mohla jeho super larabee (GPGPU) uspiet , aby nvidia nemohla nic take co by tomu mohlo konkurovat vydat (cize GPGPU) .....
qmox
no dufam ze nvidia vyhra , aj ked tie ich chipsety niesu nic extra stale si myslim ze aspon nejaka alternativa je lepsia ako monopol intelu. nvidia ma 1.28mld dolarov a sice jeto tazka doba , ale zatial maju zeleny daleko od toho aby bola v srackach ako niektore dalsie technologicke firmy vcetne AMD.
vacropoli
ale tak cipsety to myslim nie su az take zle skor je tam problem (a asi aj jediný) prehrievanie... no to je jedno nech sa zasterlia a ostane iba AMD / VIA a ATi xD
kubik5
No tot ked so mcital na inom fore som sa pobavil ten intel fakt nema co robit jak male deti zaluju za taku hovadinku
Glauko
> > > Niečo na tom možno pravdy bude, predovšetkým by to však znamenalo úplný monopol pre Intel v oblasti čipsetov pre jeho procesory. AMD/ATi nebude robiť pre Intel procesory čipové sady takmer na 100%, VIA či SiS sa zdá to už dávno vzdali (aj keď sa ešte dajú nájsť zmienky o low-end doskách s SiS čipsetmi). Jediným "problémom" tak ostáva nVidia. < < < Mne sa páči ten pojem, že „to vzdali“. Iste aj takto by sa to dalo interpretovať avšak ak Vám niekto nepredĺži zmluvne licencie ako to bolo v prípade VIA lajcky povedané na FSB 1333MHz a vyššie a QPI nehovoriac, asi ťažko budete vyrábať procesory pre ich platformu a len AMD Vás s ich podielom nezachráni. A čuduj sa svete obdobne to nastáva aj tu pri Nvidii len s časovým oneskorením. Intel má všetko čo potrebuje na chod svojej platformy a naozaj nepotrebuje aby mu Nvidia vyrábala akékoľvek chipsety a už vonkoncom nie so silným mGPU 9400 v podobe NCP7A. Takže kruh sa pomaly a iste uzatvára v podobe Intel platformy a AMD platformy a keďže Nvidia nemá x86 procesor ich chipsetová divízia zdá sa to má spočítané. Jediná šanca je ak by podporovala súčasne AMD platformu (ale to je málo na chod a vývoj, predsa len s na Intel platforme predávali diametrálne viac chipsetov) a VIA platformu. Aj s toho dôvodu prebehli svetom IT správy, že Nnvidia v Ione okrem Intel Atomu počíta aj s VIA Nano čo je veľmi dobrým ťahom zo strany Nvidie, pričom kartu VIA vždy vyťahuje v sporoch s Intelom (pamätáte obdobná prestrelka prebiehala cca. pred rokov potom na chvíľku utíchla). Ostatne ani podpora VIA x86 procesorov nebude ako sa povie to pravé orechové a teda opäť sa racionálne natíska otázka prípadne fúzie Nvidie a VIA či iný právny status oboch spoločností v jednu, pričom by vytvorili tretiu plnohodnotnú a samostatnú platformu s benefitom aj diskrétnych GPU Nvidie. S príchodom finančnej a hospodárskej krízy sa tento proces môže len a len urýchliť.
popo
potom sa nazvu nVIAdia :D
Add new comment
TOPlist