SK

Ares I, úspešný štart, neistá budúcnosť

Ares I pred pár minútami (16:30 CET, 28. októbra 2009) odštartoval a následne úspešne absolvoval svoj prvý let, pri ktorom bol testovaný prvý stupeň tejto rakety.

Ares I je ľahší z dvoch plánovaných Ares nosičov. Pokiaľ Ares V je určený najmä na vynášanie tažkých nákladov (s kapacitou až 188 ton na nízku orbitu), Ares I je nosičom kozmickej lode Orion, ktorá má v americkom kozmickom programe nahradiť raketoplány pri vynášaní ľudských posádok do vesmíru. Ares I má byt najmä bezpečnejši a lacnejší v porovnaní so súčasnými raketoplánmi. Obe rakety sú súčasťou programu Constellation, ktorý zahŕňa ciele návratu na Mesiac a let k Marsu (a na Mars).

Po včerajšom odklade štartu spôsobenom zlým počasím a zatúlaným plavidlom v ochrannej zóne štartu, dnešné počasie štart umožnilo pol hodinku pred koncom 4 hodinového štartovacieho okna. Pri následnom lete šlo najmä o test motorov prvého stupňa, ktorý je odvodený z motorov raketoplánu na tuhé palivo. Horná časť a modul pre kozmickú loď Orion sú napodobeniny pre účely testovacieho letu.
Prvý stupeň fungoval podľa očakávaní, jeho oddelenie vo výške 40 kilometrov prebehlo úspešne. Viac než 700 senzorov monitorovalo celý, viac než dvojminútovy let. Zozbierané údaje sa budú teraz mesiace vyhodnocovať aby sa zistilo, ako ktorá časť rakety pracovala a odladili sa prípadné problémy, ktoré sa pri lete ukázali.

 


Umelecká koncepcia znázorňujúca štart rakety Ares I. Credit: NASA


Napriek úspešnému štartu je budúcnosť nosičov Ares otázna. Dôvodom je prehodnocovanie celého programu vesmírnych letov s ľudskými posádkami (1), ktoré momentálne prebieha. Len minulý týždeň bola zverejnená správa nezávislej tzv. Augustínovej komisie (pomenovaná podľa vedúceho komisie - Norman R. Augustine, bývalý CEO spoločnosti Lockheed Martin Corporation, ustanovená novou administratívou prezidenta B. Obamu), ktorá posudzovala dosiahnuteľnosť cieľov programu Constellation. Jej výsledkom je 157 stránkova správa, ktorá hodnotí ciele programu Constellation ako nedosiahnuteľné pri súčasnom rozpočte NASA, tj. pri prostriedkoch vyčlenených na tento projekt. Ako riešenie navrhuje 5 alternatív, pričom nie všetky počítajú s ďalším vývojom nosičov Ares, čo stavia ich budúcnosť do otázneho svetla.

Poznámka (1): Jedným z problémov ktoré viedli k začiatku prehodnocovania amerického programu letov s ľudskými posádkami do vesmíru je to, že najskorší možný termín prvého letu rakety Ares I s ľudskou posádkou by bol pri súčasnom stave programu Constellation a zachovaní plánovaných výdavkov možný až v roku 2015, čo necháva ameriku po penzionovaní raketoplánov nasledujúci rok závislú na ruských Sojuzoch (pri zásobovaní a výmene posádok medzinárodnej kozmickej stanice) príliš dlhý čas. Navyše, medzinárodná vesmírna stanica má prevádzku plánovanú do roku 2015. Možné predĺženie jej fungovania závisí aj od kapacít zaisťujúcich jej prevádzku a tu opäť hovoríme o programe Constellation.

 



Správa Augustínovej komisie: http://www.nasa.gov/pdf/396093main_HSF_Cmte_FinalReport.pdf

Informácie o nosiči Ares I: Domáca stránka projektu, Pdf s informáciou o projekte, Informácie na Wikipedii

Informácie o programe Constellation: Wikipedia, NASA

Komentáre (2)
wratha
nemate tam chybu? nema to byt faugusztinova komisia? :D:D:D:D
Ondro1
Máte tam chybu, nie je to Ares I, ale Ares I-X, iba taká "alpha verzia" rakety Ares, Ares I by to bola, keby bola hotová s pripravená pre vesmírne misie ;-)
Add new comment
TOPlist