Opätovné oživenie čipsetového biznisu nVidie? Akokoľvek to znie divne, firma vraj chce vyrobiť južný mostík (southbridge) s integrovaným grafickým jadrom.
Príbeh čipsetov nVidia má všetko, len nie happy-end. Dobré časy začali s veľmi populárnymi nForce 2, mali sme tu extrémne riešenia pre SLI na platforme Intel (napr. 780i SLI) a AMD (780a SLI), neskôr celkom obľúbené jednočipové riešenia s integrovaným grafickým jadrom (spomeňme napríklad GeForce 9400M). nVidia sa však pomaly stiahla z málo lukratívneho trhu AMD platformy a sústredila sa na Intel, kde výkonné integrované riešenie úplne absentovalo.
Intel však onedlho spravil nVidii škrt cez rozpočet, keď odmietol dať licenciu pre nové procesorové platformy s QPI zbernicou. Po mnohých šarvátkach a rokovaniach nakoniec vzišla aspoň čiastočná dohoda - Intel dostal pre svoje čipsety podporu SLI, nVidia zas dostala svoju multi-GPU technológiu na novú high-end platformu Intel-u (samozrejme za poplatok od výrobcov dosiek).
Čipsetový biznis sa však ďalej nepohol.
ION - posledný mohykán nVidia čipsetov?
Ostala už iba značka ION, ktorá sa spája(la) hlavne s procesormi Atom prvej generácie. U tej dnešnej už ale ION 2 nie je čipsetom, ale len grafickým jadrom zaveseným na PCIe x1 zbernici. Zdalo by sa teda, že čipsety od nVidie sú už nadobro minulosťou.
Možno ale nakoniec nie tak úplne.
Taiwanský server DigiTimes informuje o údajných plánoch nVidie na vytvorenie nového čipsetu. Ten by mal slúžiť ako južný mostík, teda zastávať funkcie pre periférie - S-ATA, USB, prídavné radiče na PCIe linkách a podobne. Samozrejme s pridanou hodnotou v podobe grafického jadra.
Ostáva tu však viacero nezodpovedaných otázok.
Tou prvou je, pre aké procesory by bol čipset určený. AMD aj Intel totiž v nasledujúcich generáciách svojich čipov už plánujú integrovať aj pomerne výkonné grafické jadro, ďalšie v čipsete by bolo teda redundantné. Jediná možnosť je, že by integrované grafické jadro bolo podstatne výkonnejšie ako to v procesoroch. V správe sa hovorí o použití pre Sandy Bridge procesory od Intel-u. Tie už v slabšej verzii grafického jadra budú mať však výkon niekde na úrovni Radeon HD5450, teda konkurovať by mohlo byť problém.
Druhá otázka sa týka licencie. nVidia síce zrejme už nikdy nezíska licenciu pre QPI zbernicu, no najnovšie procesory Intel (LGA1156 a chystané LGA1155) sa k čipu PCH (Platform Controller Hub) pripájajú cez DMI zbernicu. Spolu s faktom, že Intel sa nedávno dohodol s americkým úradom FTC (Federal Trade Commission), je udelenie licencie pre DMI už viac reálne.
Samozrejme je tu aj pár technických problémov. Ak by malo mať grafické jadro zmysel, musí byť dostatočne výkonné. Viac výkonu si ale vyžiada aj väčší tok dát medzi CPU a čipsetom, čo už nemusí DMI zbernica zvládať. Jej nová verzia zdvihne priepustnosť na 4GB/s, no či to bude stačiť aj pre ostatné zariadenia je otázne.
Takýto čipset od nVidie by mal mať ale pre výrobcov hardvéru jednu podstatnú výhodu - nižšiu cenu. Odhad je, že oproti riešeniu od Intelu by mohli byť úspory na každom kuse od 10USD do 15USD. Pri súčasnej cene za čipset Intel H55 40USD by to teda znamenalo úsporu vyše jednej tretiny.
Pri súčasnej situácii vyzerá nový nVidia čipset skôr ako utópia a číry nezmysel. Nechajme sa však prekvapiť, možné je totiž v IT priemysle všeličo.
mano8