Zajtra, 18. marca 2011 prekoná vesmírna sonda New Horizons ďalši míľnik na svojej ceste k planéte Pluto.
18. marca dosiahne na svojej osamelej ceste orbitu planéty Urán. Presne pred pol rokom, 17. októbra 2010 bol v polovici svojej cesty k Plutu, ktorá začala 19. januára 2006. Raketa Atlas V 551 ju vtedy vypustila na únikovú trajektóriu zo Slnečného systému rýchlosťou 16.26 km/s (relatívna rýchlosť voči Zemi). Tým sa sonda stala najrýchlejším človekom vypusteným objektom v histórii (hovoríme o rýchlosti vypustenia, nie o rýchlosti celkovo, Voyager 1 je vďaka gravitačnému nakopnutiu Jupiterom rýchlejšia). K Plutu New Horizons priletí 14. júla 2015 odkiaľ bude pokračovať ďalej do Kuiperovho pásu.
Sonda je prvým projektom programu New Frontiers. NASA do tohto programu zahŕňa stredne drahé misie s rozpočtom do 700 miliónov dolárov. Ďalším z projektov programu je sonda Juno k Jupiteru, ktorej štart jej pripravovaný na leto tohto roku.
New Horizons komunikuje so Zemou, podobne ako väčšina podobných misií cez Deep Space Network, pričom v čase príletu k Plutu je očakávaná prenosová rýchlosť 1000 bitov za sekundu. Čim je sonda ďalej, tým viac klesá prenosová rýchlosť, napríklad pri Jupiteri bola 38 kbit/s. Prenos dát zaznamenaných počas preletu okolo Pluta potrvá ďalších 9 mesiacov letu. Sonda na svojej palube nesie dva počítačové systémy. Každý z nich je duplikovaný pre prípad poruchy, celkovo teda sonda nesie štyri počítače. Systémy využívajú procesor Mongoose-V, 12 MHz radiačne odolnú verziu procesora MIPS R3000 CPU. Na pohon všetkých systémov sondy sú využité rádioizotopové termoelektrické generátory (RTG) poskytujúce 240 W (30V, jednosmerný prúd). RTG obsahujú 11 kg plutónia (Pu 238), ktoré boli pôvodne zálohou pre misiu Cassini.
Sonda nesie kamery pre snímanie v rôznych častiach svetelného spektra (UV, viditeľné a infračervené), rádiový experiment REX a časticový experiment SWAP.
Jupiter v infračervenej oblasti zachytená sondou New Horizons pri prelete okolo tejto planéty.
Credit NASA
Medzi vedecké ciele misie okrem výskumu Pluta patrí aj overenie existencie tzv. Pioneer anomálie. Zaujímavej anomálie trajektórie vesmírnych sond Pioneer, keď sú obe sondy opúšťajúce Slnečnú sústavu spomaľované viac než sa očakávalo od pôsobenia gravitácie Slnka. Ak sa jej existencia potvrdí tak je to jav, ktorého vysvetlením môže byť [prava fundamenálnych zákonov fyziky, kde možné vysvetlenia zahŕňajú modifikáciu gravitáčných zákonov či celkom nové kozmologické modely.
Sonda New Horizons. Credit NASA
Add new comment