Pohľad na polárnu žiaru z pozorovacej kupoly ISS. Pridané dve nové videá.
Video je zložené zo snímok (fotoaparátom Nikon D3S) z pozorovacej kupoly Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS pri jej prelete ponad východnú Austráliu a Nový Zéland 11. septembra 2011 v čase od 13:45:06 do 14:01:51 GMT.
Polárna žiara vzniká pri interakcii nabitých častíc slnečného vetra s atómami kyslíka a dusíka v horných vrstvách atmosféry. Excitované atómy atmosféry pri prechode do svojho základného stavu emitujú fotóny svetla. Najčastejšie viditeľná zelená žiara pochádza z emisie atómov kyslíka pri takzvanej emisnej čiare s centrálnou vlnovou dĺžkou 558 nm.
Dobre viditeľná zlatá čiara obkružujúca Zem viditeľná na horizonte videa je takzvané airglow žiarenie atmosféry. Ide o veľmi slabé svetlo produkované hornými vrstvami atmosféry vo výškach okolo 100 kilometrov. Pochádza z emisií atómov excitovaných počas dňa ultrafialovým žiarením Slnka.
Aktualizácia
Ďalšie podarené video polárnej žiary nasnímané z paluby ISS 17. septembera 2011 v čase od 17:22:27 do 17:45:12 GMT, pri prelete od južného Madagaskaru ponad Indický oceán sa objavilo na stránke NASA.
Nasledujúce nové video zachytáva prelet ponad Mongolsko, smerujúc k Tichému oceánu cez Čínu a Japonsko, potom ponad Filipíny a Guam. Postupne na ňom môžeme vidieť svetlá veľkých miest a blesky v búrkových oblakoch (15 sekunda vo videu).
passco
gammaray
Frosty
emPORiO
Pavol Bobik
16cmfan
Nameless
schyzoy