Enermax, ktorého poznáme predovšetkým vďaka výborným napájacím zdrojom, sa po novom pustil aj do chladičov procesorov. V teste sa pozrieme na jeho prvý počin – ETS-T40.
Enermax ETS-T40 – Úvod
Keď prednedávnom spoločnosť Enermax oznámila predstavením noviniek s menom ETS-T40 vstup na trh s chladičmi procesorov, pre mnohých to bolo malým prekvapením. Konkurencia je v tomto biznise viac než veľká a len ťažko sa získava pozornosť verejnosti. Výrobca musí prísť s niečím, čo prekoná doterajších šampiónov, zaujať nie úplne tradičným vzhľadom alebo ponúknuť výhodný pomer výkonu a ceny. Preto sa možno bude zdať séria nových chladičov od známeho výrobcu kvalitnejších napájacích zdrojov len ako „bokovka“ pre dotvorenie imidžu.
Enermax však má pár detailov, ktoré sú receptom na úspech. Pre svoje ETS-T40 chladiče vymyslel pár technologických vychytávok, ktoré minimálne na papieri vyzerajú skvele, má netradičný, aj keď nie úplne výstredný dizajn a ako uvidíme neskôr, aj veľmi slušný výkon.
Začnime detailmi, ktoré chladiče značky Enermax budú jednoznačne vždy odlišovať od konkurencie. Niektoré z nich si totiž dal výrobca patentovať.
Stack Effect Flow (SEF)
Jedná sa o malé výstupky v tvare trojuholníkov s dierami, umiestnenými v každom hliníkovom rebre pasívnej časti. Využíva sa prirodzený jav stúpania teplého vzduchu, ktorý následne za sebou zanecháva nižší tlak a tým ťahá svojim smerom úniku studenší vzduch. Toľko slová Enermaxu, toto vylepšenia má urýchliť odvádzanie tepla do okolia.
Vortex Generator Flow (VGF)
V tomto prípade sa využíva technika z leteckého priemyslu. Za každou heat-pipe sú umiestnené miniatúrne spojlery. Tieto usmerňujú tok vzduchu tak, aby efektívnejšie „obtiahol“ aj zadné strany trubice.
Vacuum Effect Flow (VEF)
Tretia inovácia je asi najmenej viditeľným dizajnovým prvkom. Opäť sa má využívať známy fyzikálny jav. Enermax ho prirovnáva k autu, ktoré pred sebou tlačí vzduch a za ním ostáva nižší tlak. Do tohto priestoru je následne „vtiahnutý“ okolitý vzduch. U chladičov sa toto nasávanie realizuje prostredníctvom nie úplne uzatvorených bokov pasívu.
Zvyšok už je menej zaujímavý, resp. neznámy. Chladiče ETS-T40 vsádzajú na už overenú koncepciu priameho styku heat-pipe s tepelným rozvádzačom na procesore, čo odstraňuje z procesu prenosu tepla medený blok základne.
FreedyIce
F242
FreedyIce
adoooo77
Marco21
adoooo77
mifko
FreedyIce
Courage_SK
Gudas
landrower
maco54