SK

Enermax ETS-T40 – slušný chladič s veľkým štýlom

Enermax, ktorého poznáme predovšetkým vďaka výborným napájacím zdrojom, sa po novom pustil aj do chladičov procesorov. V teste sa pozrieme na jeho prvý počin – ETS-T40.


Enermax ETS-T40 – Úvod

Keď prednedávnom spoločnosť Enermax oznámila predstavením noviniek s menom ETS-T40 vstup na trh s chladičmi procesorov, pre mnohých to bolo malým prekvapením. Konkurencia je v tomto biznise viac než veľká a len ťažko sa získava pozornosť verejnosti. Výrobca musí prísť s niečím, čo prekoná doterajších šampiónov, zaujať nie úplne tradičným vzhľadom alebo ponúknuť výhodný pomer výkonu a ceny. Preto sa možno bude zdať séria nových chladičov od známeho výrobcu kvalitnejších napájacích zdrojov len ako „bokovka“ pre dotvorenie imidžu.

Enermax však má pár detailov, ktoré sú receptom na úspech. Pre svoje ETS-T40 chladiče vymyslel pár technologických vychytávok, ktoré minimálne na papieri vyzerajú skvele, má netradičný, aj keď nie úplne výstredný dizajn a ako uvidíme neskôr, aj veľmi slušný výkon.

Začnime detailmi, ktoré chladiče značky Enermax budú jednoznačne vždy odlišovať od konkurencie. Niektoré z nich si totiž dal výrobca patentovať.

 Stack Effect Flow (SEF)

Jedná sa o malé výstupky v tvare trojuholníkov s dierami, umiestnenými v každom hliníkovom rebre pasívnej časti. Využíva sa prirodzený jav stúpania teplého vzduchu, ktorý následne za sebou zanecháva nižší tlak a tým ťahá svojim smerom úniku studenší vzduch. Toľko slová Enermaxu, toto vylepšenia má urýchliť odvádzanie tepla do okolia.

Vortex Generator Flow (VGF)

V tomto prípade sa využíva technika z leteckého priemyslu. Za každou heat-pipe sú umiestnené miniatúrne spojlery. Tieto usmerňujú tok vzduchu tak, aby efektívnejšie „obtiahol“ aj zadné strany trubice.

Vacuum Effect Flow (VEF)

Tretia inovácia je asi najmenej viditeľným dizajnovým prvkom. Opäť sa má využívať známy fyzikálny jav. Enermax ho prirovnáva k autu, ktoré pred sebou tlačí vzduch a za ním ostáva nižší tlak. Do tohto priestoru je následne „vtiahnutý“ okolitý vzduch. U chladičov sa toto nasávanie realizuje prostredníctvom nie úplne uzatvorených bokov pasívu.

Zvyšok už je menej zaujímavý, resp. neznámy. Chladiče ETS-T40 vsádzajú na už overenú koncepciu priameho styku heat-pipe s tepelným rozvádzačom na procesore, čo odstraňuje z procesu prenosu tepla medený blok základne.

 

Comments (12)
FreedyIce
myslite ze by my to ochladilo phenom x4 955BE mierne pretaktovany, povedzme 1.45v???
F242
FreedyIce: Ja mam doma Phenom II X2 s odomknutymi 4 jadrami iduci na 3,6Ghz a uchladim to v pohode s Cooler Master Hyper 212 s ventilatorom na 700 otackach na cca 50 C v zatazi... Takze si myslim, ze tento chladic to zvladne uplne v poho...
FreedyIce
ja mam tento http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?C=1151&ID=1865#Tab0 no som to s vyberom pobabral... lebo my ledva chladi zakladny takt... v prmie 95 za hodinu naskoci aj vyse 60c
adoooo77
FreedyIce: Chladiče typu hyper 212+ a Tranquillo uchladia 4 jadrá na 4ghz SB možno aj 4.5ghz
Marco21
ktorý chladič si mám vybrať pre i5-2500K...taktovanie okolo 4.5 Ghz Enermax ETS T40-TB Coolink Corator DS Ďakujem
adoooo77
Coolink Corator DS - bude určite výkonnejší chladič ako tento enermax.
mifko
kazdy chladic vam uchladi aj pretaktovany procak, dolezity je pri tom prievan v bedni. Ja mam napr. Noctuu NH-D14 a ked necham pocitat folding na vsetky jadra naplno (Phenom II 965) tak po hodke, dvoch je pri minimalnych otackach intake outake vetrakov na bedni vo vnutri 60 stupnov a mohol by som tam uz na procaku mat hocico a teplota bude daleko za 60°C. In aj outake mam na jednom regulatore a ked mu trocha pridam a vo vnutri sa vyvetra teplota ide hned o 20°C dole. A toto mam este na kocku spravene ale je to tiche a zatial mi to staci.
FreedyIce
ja mám skrinu Corsair graphite 600t, co by ste doporucili na dostatie max z procaku?
Courage_SK
Tie výsledky sú nejaké divné. V tejto recenzii http://pc.zoznam.sk/cpu-chladice-od-silentiumpc-%E2%80%93-polska-ofenziva?page=5 SilentiumPC Fortis HE1225 Ste použili ten istý CPU a zaťažovali ste takisto pomocou Prime95. Namerali ste v Idle 600 rpm Δt 15 a v burne 880 rpm Δt 35. V tejto poslednej recenzii ste namerali v idle 1330 rpm Δt 20.1 a v burne 1500 rpm Δt 37.9 Chcel som si kúpiť Fortis, ale podla tejto recenzie dopadol ďaleko horšie a teraz neviem kde je pravda.
Gudas
Výsledky sa nie vždy dajú priamo porovnávať, aj preto nie sú v grafoch uvedené tie z predošlých recenzií. Zakaždým sa premeriava nanovo. Mimo toho, v tomto prípade bolo vyššie napätie na procesore aj takt ako v minulých testoch, aby sa viac prejavili prípadné rozdiely.
landrower
btw., podla pohladu na to uchytenie pre AMD, da sa otacat o 90 stupnov... cize aj ti co chcu horuci vzduch hnat hore si prijdu na svoje..
maco54
Prosím vás chcem sa spýtať na verzie tých chladičov. Oni sú vlastne rovnaké len 1. má neponiklovanú základňu a nesvieti mu ventilátor, 2. má poniklovanú základňu a ventilátor svieti na modro a 3. má poniklovanú základňu a svieti modro červeno ??? Lebo dakde sú na obrázkoch aj 2 ventilátory a tak.
Add new comment
TOPlist