Tmavá hmota, kľúčová otázka súčasnej astrofyziky míňa miľník na ceste k svojmu rozriešeniu. Výsledky, ktoré búdú publikované v magazíne Physical Review Letters vylučujú viacerých kandidátov na tmavú hmotu.
Autori článku Savvas Koushiappas a jeho študent Alex Geringer-Sameth z Brown University využili na analýzu verejne prístupné dáta z NASA teleskopu Fermi. Analýzou gama žiarenia detekovaného teleskopom Fermi určili, že tmavou hmotou môže byť len častica s hmotnosťou maximálne 40 GeV (Gigaelektrónvolt). Niečo maximálne 44 krát ťažšie ako je protón. Ak by tmavú hmotu tvorila častica ťažšia ako 40 GeV tak by sa expanzia vesmíru nezrýchľovala, tak ako je pozorované.
3D mapa distrib[cie tmavej hmoty rekonštruovaná z meraní Hubblovho vesmírneho teleskopu. Credit: NASA/ESA/Richard Massey
Aj Fermi kolaborácia dospela vo svojich analýzach k podobnému hmotnostnému limitu. Jej výsledok bude zverejnený v rovnakom čísle Physical Review Letters ako analýza z Brownovej Univerzity. Tento výsledok vylučuje z možných kadnidátov na tmavú hmotu takzvanú WIMP časticu.
Podľa súčasných experimentálnych výsledkov klasická hmota tvorí len 4% hmotnosti vesmíru. 23% tvorí tmavá hmota. Zvyšok tvorí tmavá energia.
Fermi teleskop. Credit: NASA/Kim Shiflett
16cmfan
spok
bull30