SK

Sisoft Sandra 2002 RC1 Update - čo prináša ?

Po čase vyšiel update na známy diagnostický program Sisoft Sandra 2002. Stačí ho stiahnuť priamo v programe cez WebUpdate Wizarda a potom aplikovať. Keďže sa Sandra 2002 sa často používa pri rôznych testoch a benchmarkoch HW trošku som sa popozeral čo nového priniesol RC1 update. 

ZOSTAVA:

Základná doska EPOX 8K3A (Beta Bios), AMD AthlonXP 1800+ (7,5 x 200 MHz FSB), 256 MB APACER PC2700 DDR (čipy Samsung C typ),MSI GF3 Ti 200, 60 GB baracuda ATA4 + 15 GB Maxtor HDD, Teac32x + Sony CRX-100e, Zyxel USB 56K modem Ext., monitor SONY  E230.

Začiatok

Stiahnutie RC1 updatu netrvalo dlho, pretože jeho veľkosť je necelých 1,1 MB. Po stiahnutí sa update aplikuje sám, pričom po dokončení sa spustená aplikácia Sisoft Sandry 2002 vypne. To, že bol update nainštalovaný správne zistíte hneď pri spustení, kde v úvodnom okne uvidíte červený prídavok RC1, alebo priamo v programe v kolónke "o Sandre" :

Čo nového teda RC1 update prináša? Oficiálne je to plná podpora WindowsXP, podpora najnovších čipsetov a procesorov. Pribudol aj jeden zaujímavý benchmark navyše, ktorý pretestuje výkon Cache - pamäťového subsystému teda (CPU-Cache-Čipset-Pamäť). 

Testy

Osobne Sisoft Sandru 2002 používam hlavne na diagnostiku a benchmarky rôzneho HW, ale nehovorím, že ju obľubujem. Bol som naozaj veľmi zvedavý, či  update priniesol to čo mal - hlavne podporu nových čipsetov. Keďže vlastním základnú dosku s VIA KT333 čipsetom, posledná verzia Sandry ho dokázala identifikovať iba ako čipset VIA KT266A. Tiež mi nevedela identifikovať výrobcu pamäte. 

Zdá sa však, že update priniesol podporu, pretože správne identifikoval VIA KT333 čipset.

Škoda je, že autori pridali názov VIA KT333, iba za už obvyklé VIA KT266/A. Samotná identifikácia by nebola na škodu, ale je to lepšie, ako nič. S frekvenciou zbernice je to horšie - podobne, ako minulá verzia aj táto pridala 1 MHz FSB naviac. V Biose mám nastavených 200 MHz FSB. V Menu Systémového čipsetu pribudla kolónka maximálna frekvencia zbernice čipsetu a pamätí - zistené hodnoty boli v poriadku s tým, že chipset bol VIA KT333 (133 MHz pre FSB a 166 pre pamäte (oficiálne) ).

Potešilo ma aj to, že Sandre sa konečne podarilo identifikovať výrobcu pamäte a dokonca aj typ (možno má niekto iné skúsenosti ako ja).

Benchmarky procesora CPU a CPU Multimédia sú v poriadku, ale niektorí užívatelia kritizujú test priepustnosti pamäte. Pozrime sa ako dopadli testy na mojej zostave :

Z obrázku vidno, že boli (kvôli porovnaniu) zahrnuté nové procesory - vrátane nového AMD Thoroughbreda 2200+ (1,8 GHz) a tiež novších Pentií 4 na 533 MHz FSB.

Podobne je na tom aj benchmark CPU Multimedia.

Zaujal ma však opäť benchmark priepustnosti pamäte, kde mi nová verzia podala troška slabšie výsledky, ako verzia stará. Zaujímavé sú aj porovnania - výsledky referenčnej VIA KT333 s PC2700 pamäťou sú v poriadku, ale ako mohli z VIA KT333 s PC3200 pamäťou dosiahnuť lepšiu priepustnosť, ako mám ja (pozor 200 MHz FSB !!!) to nechápem. Však ak berieme do úvahy, že referenčný systém pracuje na štandardných frekvenciách, potom pamäť by mala pracovať na 166 MHz aj pri type PC3200 aj pri PC2700. K tomu AMD Athlon XP má 133 MHz FSB. Priepustnosť by mala byť  teda pri oboch rovnaká. Jedine zvýšením FSB na oveľa vyššiu hodnotu (200+) je možné využiť potenciál PC3200 pamätí a tak dosiahnuť vyššiu priepustnosť.

Nakoniec nový test (CPU-Cache-Čipset-Pamäť).

Záver

To je teda akési malé zhodnotenie nového SP1 updatu programu Sisoft Sandra 2002. Priniesol to, čo sľuboval vrátane nového benchmarku. Podobne, ako väčšina diagnostických programov aj Sandra má svojich prívržencov a kritikov.....

Add new comment
TOPlist