SK

Duel slúchadiel s tlakovým meničom – Etymotic Research HF5 vs Creative Aurvana In-Ear 3

Vítame vás pri ďalšej recenzii, ktorá sa bude tradične venovať audiotechnike. Dnes však článok pojmeme trochu inak. Predstavíme si hneď dvojicu slúchadiel!


Technické špecifikácie

Vítam Vás pri dueli dvoch inaurálnych modelov s tlakovými meničmi.

V pravom rohu ringu stojí zdatný borec v hnedých trenkách od výrobcu audiotechniky Creative s modelovým označením Creative Aurvana In-Ear 3. Robustným telom a dvomi tlakovými meničmi vyvoláva v obecenstve pocit dominancie nad jeho súperom.

V ľavom rohu sa na duel pripravuje model od Etymotic Research s modelovým označením Etymotic Research HF5. Borec je síce hneď na prvý pohľad strohý a menší, no súpera môže zaskočiť najmä svojou precíznosťou a rýchlosťou. Osadený je jeden širokospektrálny tlakový menič.

Obecenstvo je nedočkavé, obaja borci si podali káble a rozhodca zahajuje zápas. RING!

 

Technické špecifikácie - Etymotic Research HF5

Frekvenčná charakteristika: 20 Hz -15 kHz
 
Zvuková izolácia: 35- 42 dB (závisí na použitom nástavci)

Akustická polarita: + electrical = + acoustic

Typ meniča: Balanced armature

Citlivosť (1 kHz): 105 dB SPL for a 0.1 VRMS input

Impedancia: 16 Ohms (nominal)

Maximálny výkon: 120 dB SPL

Maximálny trvalý vstup (hf2): 0.55 VRMS

Citlivosť mikrofónu (hf2): -40 dB V/Pa (len pre model hf2,hf3)

Kábel: 1.2m, odolný voči mikrofónnemu efektu

Váha:  zanedbateľná

 

Špecifikácie predpovedajú veľmi dobrú vybuditeľnosť. Taktiež uvádzané hodnoty pasívnej zvukovej izolácie sú viac než odvážne. Hodnotu 35-42 dB nevidno ani pri technológii aktívneho potlačenia okolitého hluku. Frekvenčná charakteristika však tentokrát „len“ od 20Hz po 15 000 Hz. Určite je na mieste otázka, či to nie je malý rozsah vzhľadom na to, aké frekvencie dokáže počuť ľudské ucho. Veď aj tie najlacnejšie modely uvádzajú rozsah od 20Hz-20kHz. Odpoveď je prakticky veľmi jednoduchá. Etymotic uvádza to, čo zmeral v praxi a nie to, čoho je menič teoreticky schopný pri poklesoch niekoľko decibelov. Povedzme, že aspoň niekto to poriadne zmeral a v technických špecifikáciách uvádza reálnu hodnotu. Aj samotný test ukázal, že hranica 15kHz u Etymotic zahrá objemovo a kvalitatívne lepšie výšky ako konkurencia, ktorá má v špecifikáciách dotiahnutú hornú hranicu frekvenčnej odozvy do dvadsiatich kilohertzov. Obmedzenie hornej hranice je samozrejme spôsobené použitím len jedného širokospektrálneho tlakového meniča.

 

Technické špecifikácie - Creative Aurvana In-Ear 3

Frekvenčná charakteristika: 20 Hz -17 kHz
 
Zvuková izolácia: Neudávaná

Akustická polarita: Neudávaná

Typ meniča: Balanced armature

Citlivosť (1 kHz): 112 dB/mW

Impedancia: 28 Ohms (nominal)

Maximálny výkon: Neudávaný

Kábel: 1.2m, bezkyslikatá meď

Váha:  13g

 

O niečo lepšia frekvenčná odozva ako v prípade Etymotic Research HF5. Niet sa čomu čudovať. Dvojica meničov umožňuje pokryť väčšiu časť počuteľného frekvenčného pásma. Slúchadlá s hmotnosťou 13 gramov sa ďalej pýšia 1,2-metrovým káblom z bezkyslikatej medi. Nominálna impedancia 28 ohmov naznačuje stále veľmi dobré vybudenie. Citlivosť meničov je vďaka ich konštrukcii veľmi vysoká. Slúchadlá odhalia aj ten najslabší šum z prehrávača.

Comments (2)
maladaptiv
Pozdávajú sa mi tie hf5. Je nejaký mobil s dostatočne kvalitným výstupom na slúchatka tejto cenovej kategórie? Mám Creative Zen X-fi2,len ten už chcem vymeniť za jedno zariadenie na všetko. Zatiaľ čo som hľadal na sieti, zistil som len ako veľmi túto časť výrobcovia smartphonov zanedbávajú. Nevie niekto k tomu niečo viac?
Broslowski
no v tomto pripade jedine iPhone. Inak ako pisem v recke, cim kvalitnejsi DAC/AMP, tým lepší prednes vo vsetkych ohladoch
Add new comment
TOPlist