Je možné odobrať funkčné časti zo starých satelitov priamo na orbite a použiť ich pre nové?
Na geostacionárnej dráhe, vo výške 35,786 kilometrov, sa nachádza mnoho telekomunikačných, meteorologických a ďalších satelitov. Mnohé z nich sú už nefunkčné alebo zastaralé, stále však majú mnohé funkčné a využiteľné časti ako solárne panely či antény. Ak by sa dali tieto časti opätovne použiť pre nové satelity na geostacionárnej dráhe, ušetrilo by to veľa peňazí. Realizovateľnosť tejto myšlienky skúma americká výskumná agentúra DARPA v projekte s názovom Phoenix.
Cieľom programu Phoenix je vyvinúť a predviesť funkčnosť satelitov, ktoré by na geostacionárnej dráhe zbierali, či lepšie povedané ťažili použiteľné časti z už nefunkčných či nepoužívaných satelitov a preukázať, že by to viedlo k stavbe nových satelitov na orbite s výrazne nižšou cenou. Išlo by o novú triedu malých satelitov, nazvaných satlets podobných nanosatelitom, ktoré je možné poslať na geostacionárny orbit relatívne lacno. Vytvorenie nového satelitu touto metódou ilustruje nasledujúce video.
V októbri minulého roku, keď sa projekt začal rodiť, keď DARPA pripravovala vypísanie výzvy pre spločnosti na podávanie projektov pre riešenie konceptu recyklačného satelitu sme to zaznamenali v tejto novinke. DARPA aktuálne vybrala konzorcium firiem (ATK, Honeybee Robotics atď,) a najznámejšieho laboratória NASA JPL pre realizáciu projektu s rozpočtom 36 miliónov dolárov. Jet Propulsion Lab (JPL) stojí za desiatkami medziplanetárnych misií od programov Voyager a Pioneer až po aktuálny Curiosity rover programu Mars Science laboratory. Program by mal viesť k štartu prvého satelitu v roku 2015. Ten by mal vytvoriť nový telekomunikačný satelit pre americkú armádu.
Táto technológia neumožní len stavbu nových satelitov ale aj opravu či update tých starých. A tie rozhodne neboli lacné, doteraz všetky vesmírne agentúry dopravili na geostacionárny orbit satelity s celkovou hodnotou cez 300 miliárd dolárov.
Add new comment