SK

Firma General Electric vyvinula nový druh chladenia

Technológia vyvinutá pre prúdové lietadlá bude možno chladiť žhavé čipy, alebo napr. tablety. A to pri hrúbke 4mm.

Predstavte si "ventilátor" o hrúbke 4mm, ktorý má ale 10x vyšší prietok ako bežný ventilátor rovnakej veľkosti, navyše s polovičnou spotrebou energie. Presne to sa podarilo firme General Electric s technológiou dvojitej piezoelektrickej chladiacej trysky (DCJ, Dual peizoelectric Cooling Jets).

Pôvodne vyvinutá pre redukovanie straty tlaku u leteckých motoroch, veterných či plynových turbínach, sa táto technológia po 18 mesiacoch ďalšieho vývoja dostáva aj do sveta počítačov. Ako to funguje?

(princíp fungovania DCJ)

V princípe sa jedná o 2 tenké doštičky, ktoré sú od seba vzdialené asi o milimeter. Každá z nich obsahuje membránu napojenú na elektródy striedavého prúdu (áno, potenciálne problém v PC, ktorému vládne jednosmerný prúd). Obe membrány sa zmršťujú a rozťahujú s frekvenciou asi 100Hz, čo má za následok nasatie a vytlačenie vzduchu medzi doštičkami. Fungujú tak ako také malé pľúca.

Že to GE myslí s novou technológiou vážne demonštrovali na notebooku Lenovo Thinkpad X1 Carbon s procesorom Intel Core i7 3667U, kde ventilátor nahradili jedným DCJ modulom.

(Lenovo X1 Carbon s DCJ modulom namiesto ventilátora)

Sotva 4mm vysoký modul DCJ uchladil procesor notebooku na 38 stupňov, čo je naozaj výborný výsledok, v recenziách X1 Carbon máva tento procesor bez záťaže okolo 50°C. Pod záťažou sa bohužiaľ netestovalo. Nakoľko modul vyžaduje striedavý prúd pre svoje fungovanie, bol napájaný externou "krabičkou" z USB rozhrania, čo malo za násoledok asi rovnakú spotrebu ako ventilátor, avšak postupnou integráciou tejto technológie by sa tento problém mal časom vyriešiť. Hlučnosť je podľa výrobcu okolo 30dB(A).

Výhodou je napr. možnosť zostavovať viacero DCJ modulov do väčšieho chladiaceho modulu pre dosiahnutie väčšieho chladiaceho výkonu. Nehovoriac o tom, že takýto zdroj prievanu by mal mať dlhšiu životnosť, keďže neobsahuje žiadne pohybujúce sa diely či ložiská. Technológia však má aj svoje muchy - jednou z nich je napr. jemný prenos vibrácii na šasi testovaného notebooku, taktiež nutnosť striedavého prúdu.

General Electric už licencovala túto technológiu firme Fujikura LTD, ktorá sa zaoberá výrobou chladičov do notebookov. Zatiaľ nie je známe, kedy sa táto technológia objaví v notebookoch/tabletoch či pre chladenie iných zariadení, no GE aspoň demonštrovala, že jej DCJ môže slúžiť aj ako reproduktor:

Možno tak budeme chladiť počítače napr. metalom či hard-rockom :)

 

Zdroj: xbitlabs.com, engadget.com

 

Komentáre (7)
OVERLORD
nebolo by zle to skusit aj v stolovych PC namiesto fanov...kedze je to take vykonne...
Courage_SK
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Hm5fXj-hUpk
Curuj
ako sa vyrovnajú s prachom? imho sa to upchá do týždňa
shajek
omg wtf lol ... co dat pred to nejaky filter ? a toto len tak od boku ... ma sa tam kde usadit prach ked to hned aj vyfukne ?
Curuj
lebo filtre sú dnes v každom notebooku a na vetrákoch sa ti neusadzuje vôbec žiadny prach. šak sa všetok vyfúkne, že?
shajek
hm, pouzi predstavivost ... co keby pred to cele daly taky maly chutny vymenitelny filter (ako su dnes bezne v PC)?
Curuj
a bfu ho bude meniť. v to neverím. vidím ako sa ľudia z okolia starajú o svoje stroje
Add new comment
TOPlist