Vedci z University of Surrey posunuli výskum izotopu bizmutu bližšie ku cieľovému produktu – nukleárnej batérii. Tá by mohla uchovávať až milión krát viac energie ako konvenčné batérie.
Koncept nukleárnej batérie je snáď tak starý, ako aj využívanie rádioaktívnych materiálov v moderných elektrárňach. Nukleárny reaktor pre „osobné použitie“ síce už v určitej podobe priniesla spoločnosť Toshiba, no dostať túto obrovskú viazanú energiu do vreciek bežných ľudí je ešte len predmetom výskumu.
Veľký krok vpred k tomuto cieľu urobili nedávno vedci z University of Surrey, keď sa im podarilo zachytiť nabité častice z nestabilného izotopu bizmutu Bi-212 v špeciálnom ukladacom prstenci. Zachytením iónov bizmutu sa podarilo po prvý krát priamo pozorovať špeciálny energetický stav, čím sa potvrdili predošlé teórie. S týmito výsledkami teraz môžu experti ďalej predpovedať vlastnosti izotopu a následne navrhnúť postup, ako túto energiu využiť podľa potreby.
Ióny bizmutu boli vytvorené vysokoenergetickými jadrovými kolíziami, smerovanými do tzv. GSI ukladacieho prstenca. Tam jednotlivé ióny cirkulovali po dobu niekoľkých minút.
Nové pokroky vo výskume budú viesť k ďalším experimentom, ktoré by, podľa slov profesora Phila Walkera z univerzitného oddelenia fyziky, malo viesť ku schopnosti uvoľňovať zachytenú energiu iba vtedy, keď bude vyžadovaná.
Kompletná publikácia bola zverejnená na Physical Review Letters.
Zdroj: Phys.org
xsi69
AmOK
ZoranICS
AmOK
ZoranICS
pala