SK

AMD údajne pripravuje 5GHz FX procesor

Nový procesor „Centurion“ by mal dosahovať frekvenciu 5GHz a stáť okolo 800€.

AMD sa v poslednej dobe stále viac zameriava na svoje grafické čipy a ich integráciu do APU procesorov, pričom sa na „dobytie“ vyšších segmentov trhu kladie už čoraz menší dôraz. Posledné procesory rodiny FX do socketu AM3+ sú síce pokrokom voči prvým „Bulldozer“ čipom, stále však výrazne zaostávajú vo väčšine výkonnostných parametrov a predovšetkým v energetickej efektivite voči intelovským Core i5 či Core i7.

Nový pokus, ako si získať pozornosť entuziastov, má prísť v podobe procesora s kódovým označením Centurion. Tento čip by sa mal dostať do predaja za cenu asi 795 USD, pričom hlavným lákadlom má byť dosahovaná frekvencia až 5GHz. To všetko iba s použitím bežného vzduchového chladenia, ako píše britský Hexus. Pripomeňme, že dnešná vlajková loď AMD, procesor FX-8350, beží maximálne na 4,2GHz.

Ak sa aj tieto špekulácie potvrdia, je zrejmé že sa bude jednať o špeciálnu, počtom kusov limitovanú edíciu procesorov. AMD v nedávnej minulosti predstavila podobný produkt – Phenom II 42 TWKR, určený výhradne na extrémne pretaktovanie. S 5GHz čipom ochotným pracovať aj na podstatne vyšších taktoch by si mohla firma opäť raz získať srdcia overclockerov.

Komentáre (7)
mano8
uz vidim ten 1,5 kilovy chaldic... :D
jk2
No, mohol by to byť zaujímavý kúsok.
Tralalák
Déjà vu na Intel Pentium 4 postavený na microarchitektúre NetBurst, ktorá sa spoliehala (čo sa týka výkonu) na vysoké frekvencie.
flanker
kdy už ta mýlka padne? 1)FX Vishera má zhruba o 30% nižší spotřebu při stejném taktu než Zambezi, ačkoliv je to stále 32nm. 2)pokud bychom porovnali velikost die a spotřebu a proces, pak je spotřeba vzhledem k těmto aspektům více než dobrá (zákazníka nezajíma pochopitelně velikost die, ale nazývat pak procesor Netburstem je přehanené, to by tak šlo nazývat i Gulftown na 32nm) 3)výběrové edice nejsou závislé na spotřebě, je to například oemzená série a ty lidi to chtějí kvůli LN2 a rekord. Domnívám se, že procesor by byl balen s AMD FX allione vodníkem. 4)frekvence jsou ve své podstatě irelevantní, frekvenčně lze porovnávat pouze podobné architektury, ne jablko a mango vedle sebe. Každá z architektur pak může mít i jný OC potenciál, závislý na vyzařovaném teple. Limit Ivy, který nemá coldbug, je mezi 6200 až 7200 MHz. Vishera se stejnými vlastnostmi pak 7200-8700 MHz. To částečně ale vyplývá právě z návrhu architektury a nemůžeme soudit, že je to tak špatně. Na vzduchu nás omezuje právě ono teplo přenášené do chladiče a náročnost napájení celých obvodů. Zjednodušeně čím více složitý procesor a hlavně rozměrný, tím bude těžší na uchlazení konveční metodou.
like
Ak kedy sa začne frekvencia dvíhať? Sú schopní vynájsť také CPU, pri ktorých pôjdu frekvencie konečne hore alebo budeme stále iba pod 10 GHz- cami?
bull30
Ja si myslim ze su ale vsetko sa davkuje postupne preco davat do predaja hned lespie komponenty ked mozu zarobit na x, y radach vykonnostne nizsich :D To iste pamate ddr5 uz boli na grafikach ked "sedeli" ddr2 na doskach preco? Pretoze este ich cakala tretia rada ddr3 a teraz nam predsa pride stvrta rada ddr4 a nabalia sa natom znova vyrobcovia pamati, zakladnych dosiek, radicov, procesorov (ak nepodporuju vyssie frekvencie ram napr: jedna rada intelu neviem meno) atd... a to nespominam zazracne suciatky menom kurvitka ktore sa hlavne pouzivaju v TV hovorim z vlastnej skusenosti 3X odisla ta ista suciastka toto je uz na zaplakanie co sa deje z tymto svetom. Ludom to ale asi nevadi a kupuje sa dalej. Najlepsie roky vyvoja techniky a vedy boli podla mna 60., 70., 80. roky a teraz to stagnuje a vsetko sa umelo zdrzuje za ucelom zisku chamtivcov.
flanker
dle mě je to nereálné...ještě věřím tak v 9+ GHZ s LN2/LHe, ale na vzduchu apod je to dle mě nesmysl. Nemám sice křištálovou kouli, ale v několika následujících letech vidím strop okolo 4-5 GHz dle návrhu architektury.
Add new comment
TOPlist