SK

14nm Skylake s podporou DDR4, PCIe 4.0 a SATA Express

Intel sa snaží dodržiavať svoje plány a zmenšujúci sa výrobný proces ponúka nové možnosti zvýšenia výkonu a zároveň zníženia spotreby.

Podľa predchádzajúcich informácií sa bralo ako samozrejmosť, že Intel bude ako prvý, ktorý prinesie procesory vyrobené na 14 nanometrovom výrobnom postupe. Budúci rok je podľa plánu na "rane" Broadwell vyrobený 14 nm postupom a za ním nasleduje Skylake, ktorý prinesie nový vietor čo sa týka výkonu. Podporu DDR4 RAM, PCIe 4.0, SATA Express, nové inštrukcie AVX 3.2 a výkonnejšie integrované grafiky.

 


Povráva sa však, že Intel má problémy stabilizovať 14 nm proces a Broadwell by sa mal omeškať až do roku 2015. Podľa serveru vr-zone.com by mali dieru zaplátať Ivy Bridge Extreme Edition a budúci rok aj Haswell Extreme Edition. Intel nie je jediný čo spúšťa 14 nm výrobný postup. Samsung Electronics už testuje svoje vlastné 14 nm procesory a taktiež Globafoundries sľubuje dodávať 14 nm FinFET čipy v roku 2014, tak ako Intel. Komu sa to podarí ako prvému, môžme len hádať.

Skylake nebude prvou platformou, ktorá prinesie podporu DDR4 RAM. Už spomínaný Haswell-E príde s podporou DDR4 RAM. Čo sa týka PCIe 4.0, tá zdvojnásobí šírku pásma PCIe 3.0. Do toho času sa dočkáme oveľa výkonnejších grafických kariet od AMD a nVidie. SATA Express bude dosahovať prenosové rýchlosti až do 16 Gb/s čo je 2,5x viac ako terajšie SATA 3.

 



Írska továreň Leixlip by mala podľa Intelu zohrať významnú rolu pri uvedení výrobných postupov o veľkosti 10 nm, 7 nm a 5 nm. Plány Intelu hovoria, že 10 nm Skymont by mal byť ustálený už v roku 2016. Ako to ale dopadne so Skylake a Broadwell, nie je známe. Zdržanie však ponúka mobilnej divízii Intelu sa dotiahnuť. Súčasné 32nm procesory majú nahradiť novšie 22 nm štvorjadrá Atom s jadrom Silvermont, SoC ValleyView a čipsetom Trail. Uvedené na trh s tabletmi by mali byť koncom tohto roka a na trh so smartfónmi vniknúť o začiatkom budúceho.

Zdroj: techpowerup.com, dailytech.com

Add new comment
TOPlist