EN

FLEXO a ako na flexovanie zdrojových a iných káblov

Už veľmi dávno som vám sľuboval návod na flexovanie zdrojových káblov. Problém prehriatych skriniek je často nielen v jej zlej ventilácii. Poznám prípady, kde je ventilácia skrinky dobrá, ale problémom je príliš veľa neusporiadaných káblov, ktoré zabraňujú prietoku. Niektorí užívatelia riešili tento problém niekoľkými cestami: izolačnou páskou, rôznymi drôtmi, alebo aj špirálou - narezanou bužírkou. Ten posledný prípad už ako tak spĺňal aj funkciu estetickú, ale stále to nebol ten pravý postup. Práve stránku estetickú spĺňa materiál FLEXO na jednotku. Poďme sa teda pozrieť na postup flexovania zdrojových káblov, ako aj na FLEXO ako také.

FLEXO

Flexo vyrába americká spoločnosť Techflex Inc. Jedná sa o farebné a hlavne ochranné poťahy hadíc a káblov, ktoré sú vyrobené z rozdielnej hrúbky jednovláknových nitiek, ktoré sú vyrobené z rôznych typov plastikových materiálov a vláken. Produkt vznikol na základe požiadavok ochrany káblov a hadíc, aby nedochádzalo k ich opotrebovaniu napr. prudkou zmenou teploty, aby sa čo najviac znížilo riziko náhodného prerezania, prípadne deformácie otlačením od okolitých predmetov. Flexo bolo konštruované tak, aby vedelo týmto podmienkam úspešne čeliť. Flexo je odolné voči UV žiareniu, zabraňuje otlačeniu hadíc od skrutiek a hrán, zabraňuje vzniku plesní, chráni káble pred hlodavcami a nežiaducim chemickým pôsobením.

Najväčšie uplatnenie nachádza Flexo v automobilovom priestore, leteckom priemysle, stavebné stroje (bagre, žeriavy), ale aj v kanceláriách (káble od PC), elektrospotrebičoch (ochrana vnútornej kabeláže), filmové a nahrávacie štúdiá (flexo sa tu používa na zabránenie zašliapnutia, alebo inej deformácie káblov), vedenie optických káblov, flexo sa používa aj v armáde a v hasičskej infraštruktúre (kevlarové - nehorľavé flexo, vydrží extrémne teploty). Flexo nájde uplatnenie skoro všade a plní ochrannú, estetickú a organizačnú funkciu.

FLEXO a PC - flexovanie káblov zdroja

Názov FLEXO je skôr všeobecným názvom, pretože existujú rôzne typy FLEXA a každý z nich má svoj názov. Klasické flexo, ktoré sa používa na káble PC komponentov (zdroje, káble od ventilátorov a pod.) sa nazýva Flexo Pet. Práve tento typ som použil na flexovanie káblov zdroja. S usporiadaním káblov v PC pomocou flexa prišiel prvý honzAK, ktorý ako prvý spravil flexovanie zdroja - flexo sa potom s iGor-ovou pomocou dostalo aj ku mne (vďaka).

Pomôcky a materiál

K flexovaniu zdroja budeme potrebovať pinzetu, dlhú ihlu, priesvitnú pásku, štikacie kliešte, fén. Na obrázku sú síce iba štikacie kliešte a pinzeta, ale ostatné sa budú objavovať na ďalších fotkách.

Z materiálu budeme potrebovať: 5m Flexo Pet rozmeru 3/8 (na káble od molex konektorov), 1m Flexo Pet rozmeru 1/2 (na kábel ATX konektora), zmršťovacie bužírky (špeciálne bužírky, ktoré sa teplom zmršťujú - preto ten Fén). Pre prípad prepočet rozmerov:

3mm (1/8")
6mm (1/4")
10mm (3/8")
13mm (1/2")

Budeme potrebovať tiež pracovnú plochu a minimálne štyri hodinky práce - možno aj viac.

Postup

Pripravíme si zdroj, ktorý budeme flexovať. Z jednotlivých káblov odstránime / odštikneme všetky prebytočnosti - to znamená sťahovacie špirály, pásky, alebo iné veci, ktorými ste mali káble posťahované. Na obrázkoch dole máte prípravu pred samotným štikaním. Na obrázku je zdroj Fortron pôvodne so špirálami, ktoré som odstránil a prichystal flexo.

Nasleduje štikanie prebytočností - v mojom prípade umelohmotných pásikov na sťahovanie. Štikajte opatrne aby ste neodštikli aj káblik zo zväzku.

Po oštíkaní by mali zostať káble bez prebytočných vecí, ktoré by bránili prieniku / navlečeniu samotného flexa. Jediným problémom v ceste sú samozrejme Molex konektory, ktoré musíme odstrániť. Nie je to síce úplne najľahšie, odstránenie všetkých molexov trvá dosť dlho, ale dá sa to spraviť. V tejto fáze budeme potrebovať pinzetu a ihlu. Najlepšie je zaobstarať si držiak na ihly. Ako teda na Molex? Jednoducho. V každom Molex konektore sú 4 kovové kontakty, pričom z každého vychádza do boku dvojica plieškov, ktoré bránia danému kontaktu výjsť z Molex konektora. Tieto pliešky je potrebné zatlačiť smerom dovnútra, pričom sa kontakt z molexu uvoľní. Prístup do molexu je značne obmedzený, a okrem toho sa kontakty pretáčajú, preto som spomínal držiak na ihly a dlhšiu ihlu, pomocou ktorej sa pliešky zatláčajú ľahšie. Týmto postupom teda postupne odstránime každý Molex konektor. Nezabudnite si poznačiť rozmiestnenie jednotlivých káblov v Molexe (žltý, čierny, čierny, červený). Na obrázkoch máte odstránený Molex a pomôcky.

Po odstránení všetkých Molex konektorov nasleduje oblepovanie kovových kontaktov. Pri navliekaní flexa by tieto kontakty boli problémom a preto som zvolil tento postup - priesvitná páska, ktorou oblepíte plechové kontakty (stále 4 k sebe z jedného Molex konektoru). Cez oblepené kontakty sa bude flexo navliekať bez problémov. Na obrázkoch máte oblepené kontakty v detaile, ako aj kompletne prelepené kontakty na všetkých kábloch zdroja.

Zmršťovacie bužírky - viacerí z vás o niečom takom asi nepočuli, ale takéto bužírky naozaj existujú. Stačí zvoliť rozmer, odrezať potrebnú dĺžku, navliecť a fénom ohrievať dovtedy, kým sa nezmrští a nedrží predmet, ktorý je pod ňou. Pri flexe sa používajú zmršťovacie bužírky pri zakončeniach proti prípadnému rozpleteniu flexa.

Ďalším krokom bude už samotné flexovanie. Tu je nutné podotknúť, že flexo dostanete nenastrihané v dĺžke, akú ste si objednali. Flexo sa reže veľmi zle, dá sa povedať, že nožom vôbec a na jeho oddeľovanie existuje špeciálny nôž, ktorý flexo pretaví, pričom sa koniec flexa nerozdrapká. Takýto nôž som nemal a preto použil štikacie kliešte, ktorými v potrebnom mieste flexo preštikal a konce mierne natavil.

Na káble zdroja s Molex konektormi používame Flexo Pet rozmeru 3/8 (na obrázku dole). Každú vetvu od Molex po Molex si zmeriame a odštikneme potrebnú dĺžku flexa, až tak navliekame. Flexo sa navlieka jednoducho - na jednej strane podržíme, druhu stranu potlačíme a následne posunieme (opäť si pozrite obrázok dole a predstavte si, že zdroj je vaša ruka).

Flexovať začíname ako prvé káble bližšie k zdroju. Tu máme viacero možností ako začať. Prvou možnosťou je to, že urobíme začiatok každej vetvy káblov a zhluk týchto káblov pretiahneme do vnútra zdroja (nutnosť otvoriť / odkrytovať zdroj), čím nebude vidno zmršťovacie bužírky pri výstupe jednotlivých vetiev káblov zo zdroja - vyzerá to efektnejšie. Druhá možnosť je klasická - do zdroja flexo nepretiahneme a bužírky bude vidno.

Odmeriame si potrebnú dĺžku, odštikneme a flexo navlečieme. Následne si zoberieme 2ks. zmršťovacích bužíriek a tie umiestnime na začiatok a koniec flexa - teda na jeho ukončenia. Fénom zohrievame (pozor neprepáliť) bužírku dovtedy kým sa poriadne nezmrští a nedrží flexo pevne.

Takýmto spôsobom postupujeme pri každej vetve a časti vetvy káblov.

Nasleduje nasadenie molex konektorov. Prípadne môžete nasadzovať molex konektory aj počas flexovania, keď sflexujete jednu časť z vetvy káblu. Odlepíme priesvitnú pásku, na každom kovovom kontakte vyhneme poistné pliešky von a molex nasadíme. Takýmto spôsobom nasadíme všetky molex konektory a tým máme molex. časť káblov oflexovanú. Na radu prichádza ATX kábel a ten bude vďaka konektoru trošku tvrdší oriešok.

Na flexovanie ATX káblu sa používa Flexo Pet rozmeru 1/2 (na obrázku). Problémom ATX káblu je jeho konektor, ktorého hrany pri prevliekaní zničia Flexo. Prišiel som na jednoduchý nápad. Konektor ohnúť smerom ku káblom a oblepiť priesvitnou páskou tak, aby rohy neničili flexo. Takto oblepený a ohnutý konektor prechádza cez flexo ťažšie, na druhú stranu ho neničí a bez problémov prejde. Po pretiahnutí však vznikne ďalší problém a to pretiahnutie zmršťovacej bužírky. V tomto prípade som ja osobne použil izolačnú pásku, ktorá mala totožnú farbu s použitým flexom. Izolačnú pásku som použil na koniec aj začiatok ATX káblu, pričom si dajte záležať pri jej omotávaní.

Prídavné káble zdroja už flexujte spôsobmi, ktoré som vám opísal.

Po dokončení môže vyzerať flexovaný zdroj takto:

Záver

Pri flexovaní si dajte pozor hlavne na ukončenia, pri narezaní flexa na časti - konce flexa trochu natavte, zmršťovacie bužírky strihajte dlhšie ako mám ja na obrázku a fénom ich dostatočne zmršťte. Ak máte zdroj v záruke neotvárajte ho - prídete o záruku. Pred vyberaním kovových plieškov z molex konektorov si poznačte umiestnenie káblov v molexe - ich zámena môže mať fatálne následky. Neponáhľajte sa - nemá to význam - aj tak trvá flexovanie dosť dlho.

Týmto návodom neručíme za prípadné následky, poškodené zdroje, káble -> úpravy robíte na vlastnú zodpovednosť.

Flexo sa dá kúpiť na tejto adrese http://www.riegger.cz/flexo.htm, a vraj aj niekde na Slovensku (kto vie nech pridá s komentár s kontaktom). Pravdepodobne bude časom v ponuke aj na Pretaktovanie.sk.

ODKAZY: http://www.riegger.cz , http://www.techflex.com + odkaz na veľmi dlhý topik ohľadom flexa na OCGuru diskusnom fóre: ODKAZ

gabo@pretaktovanie.sk

Komentáre (8)
pico
http://www.tntrade.cz/skshop/index.php3?ID=f99f450e9484a1893e56403cda42c7e3&akce=findproducts flexo maju v TNT v BA. da sa kupit po 5M cca 400,-
peter1
flexo predavaju v AUTO-MOTO-SHOP Zilinska cesta 42/56 01311 Lietavska Lucka www.auto-moto-shop.sk
misho369
pico no neviem s tntrade sa to moc neoplati je to drahe a nemozes si vybrat.za 400 si kupis tak akurat 3mm tam toho vela nenavlecies.10mm ta vide s danou na 520sk...treba skusit ten automotoshop ked uz nic ine aspon si vyberiete rozne dlzky a priemery...
3digi
napriklad u galika a veseleho sa da objednat za rozumne ceny
Attilka
Pripajam sa ku 3digi,ma pravdu uz dostat aj v BA na Zadunajskej 12, a vybrat si mozes z viac farieb a velkosti,ale mali aj komplety na zdroje,takpovediac sady,takze GO ! ! !A cenovo to vypadalo lepsie ako v Auto-Moto shop-e!
MarkyMark42
pocujte ludia kde sa tam da kupit to flexo???pozrel som si aj zdrojak ale nijaky odkaz tam nebol ...(ak sa nemylim)
termy3
cau lidi, to flexo je fakt dobra vec, sam to mam ve skrini, a je pravda ze proudeni vzduchu je lepsi, mam UV blue a efekt je super, dase to koupi na www.TNTrade.cz asi kolem 350 Kc a jsou to myslim 2 metry
Magnet
Viete mi poradiť ako naflexovať SATA kábel vedúci od zdroja???? Ak ano napíšte prosím...
Pridať nový komentár
TOPlist