Niet pochýb, že trendom dnešnej doby sú notebooky. Stále však platí, že aj staré dobré desktopy majú čo ponúknuť, najmä ak zákazníkovi ide predovšetkým o výkon a komfort pri práci. V recenzii si zoberieme na mušku multimediálny počítač Pavilion Elite PC so štvorjadrovým procesorom.
Úvod, vyhotovenie
Ponuka desktopov spoločnosti HP je na našom regióne rozdelená na tri vetvy. Prvou sú elegantné počítačové zostavy TouchSmart s dotykovým displejom, druhou sú domáce počítače Pavilion a treťou, ktorej členom je aj dnes testovaný stroj, je rad Pavilion Elite. Ide o multimediálne počítače vyznačujúce sa vysokým výkonom a úžitkovou hodnotou navýšenou prítomnosťou televízneho tuneru.
Vyhotovenie
Inštalované komponenty našli domov v nerozmernej skrinke typu minitower. Navonok pôsobí vážne malo, človek sa až čuduje, keď si uvedomí, čo je dnu.
Predná maska je vyhotovená z lesklého plastu. Na oko pekné, no v praxi skôr na obtiaž, kvôli rôznym machuliam a odtlačkom prstov, ktoré sa na takomto type povrchu rýchlo kopia. Opticky však pôsobí decentne, uhladene. Pri bližšom pohľade rýchlo zistíte, že skrinka akoby bola šitá počítaču na mieru. Dve 5,25-palcové pozície určené pre optické mechaniky sú skryté za padacími dvierkami s tlačidlom na ich vysunutie na jednom z bokov. V zvyšných dvoch pozíciách bez tlačidiel zakotvila čítačka pamäťových kariet a šachta pre Pocket Media Drive.
Pocket Media Drive je vlastne len obyčajný externý USB pevný disk v ružovom. Vďaka špeciálnemu tvaru sa vám ale do šachty nepodarí vložiť žiadny iný disk, len výrobok od HP. Dôvod pre existenciu takéhoto zariadenia mi však trochu uniká, najmä keď zvážime, že pomer cena/kapacita je v porovnaní s bežnými externými diskami naklonený skôr v neprospech Pocket Media Drive. Výhodou tak vlastne zostávajú len malé rozmery, približne na úrovni peňaženky.
Spodná polovica skrinky je osadená dvoma dvierkami. Otvorením jedných sa dostaneme ku konektorom vyvedeným na predný panel, otvorením druhých k ďalšej Media Drive šachte, tento raz však už pre disky väčších rozmerov.
Pozornejší si všimnú, že perforovaná je viac pravá ako ľavá bočnica. Je to tak z dôvodu, že základná doska sa do tejto skrinky inštaluje dole hlavou, t. j. procesor je orientovaný pod prídavnými kartami, a teda aj k základnej doske sa dostáva z opačnej strany. Pravá bočnica je držaná len skrutkou s rozmernou hlavou. Uvoľníte ju aj holou rukou, takže dostať sa dnu nie je problém.
Strešná časť skrinky má po celej dĺžke vyhĺbenú jamku potiahnutú protišmykovým materiálom (niečo ako pokožovanie umelinou). Na chvoste sa nachádza vyklápacia plošinka, ktorá, ak som správne pochopil, slúži na uchytenie káblov vyvedených zo zadných rozširujúcich portov. Ak teda máte k skrinke náročnejší prístup a napr. vzadu do USB zapojený externý disk, ktorý brávate často so sebou, kábel na tento „vešiak“ zavesíte.
Exteriér máme za sebou, presuňme sa teraz do vnútra skrinky. Bolo mi vopred jasné, že obmedzené rozmery skrinky sa budú musieť prejaviť v „upratanosti“ kabeláže. Nemýlil som sa. Na obrázku je jasne vidieť, že káble vypĺňajú väčšinu priestoru nad grafickou kartou a aj trochu bránia prietoku vzduchu pred zdrojom. Nebyť zviazania káblov umelohmotnými svorkami, bola by situácia samozrejme ešte horšia. Takto aspoň v skrinke nevládne úplný chaos.
Na pripevnenie mechaník nie sú potrebné skrutky. Ich funkcionalita je nahradená dvoma nohami, ktoré stačí len zasunúť do pre ne určeného priestoru. Kôš s pevným diskom je orientovaný vertikálne, no pred zrakom (a rukami) je ukrytý. Nachádza sa totiž pod košom pre Media Drive. Ak sa chcete k štandardnému pevnému disku dostať, kôš pre Media Drive treba najprv demontovať. Manipulácia s diskom ale stále nebude ľahká. Ako som už spomínal, celá skrinka je šitá na mieru, všetko pasuje tak akurát a je preto problém sa pri manipulácii pohodlne niekam dopracovať.
ElNorka
Mikhail
BurnerTom
kolecko
andynko
lacikaboss
baqq
PatrikL
odb
slawo206
ribi