Rok sa s rokom stretol a do metropoly severozápadného Slovenska znovu prišli rôzne IT firmy prezentovať svoje novinky. Kopec hardvéru, tabletov, smartfónov, tlačiarni, foťakov, sympatických hostesiek, odborných prednášok, súťaží... Také bolo IT Expo 15 v Žiline.
Krutý rozvrh a bolesť zuba mi nemilosrdne skrátili IT Expo na niečo vyše 2 hodiny. Celá akcia pritom oficiálne začínala o 8 ráno a končila tombolou o 16:15. Kompletný harmonogram vyzeral takto:
08:00 Otvorenie výstavných priestorov
08:50 Slávnostné otvorenie IT expo 2015
09:00 TECHBOX – Novinky z výstavy IFA
09:30 ASUS
10:00 CANON - foto
10:30 ESET
11:00 HP
11:30 DELL
12:00 Workshop – foto Canon
13:00 MSI
14:00 LENOVO
14:30 ACER
15:00 BROTHER
15:30 WEBGLOBE & YEGON
16:15 TOMBOLA
Z vyššie uvedených dôvodov som tento rok nestrávil na ackii toľko času, koľko by som chcel. Dorazil som počas Workshopu Canon a priestory akcie opustil po akcii Lenovo. Všetky stánky som však stihol obehať niekoľkokrát.
V spomínanom Canon fotografickom kútiku bola k dispozícii sympatická slečna, na ktorej prítomný pán prezentoval spôsoby správneho fotografovania a následne úpravy fotografií vo Photoshope. Modelka ochotne zapózovala aj mne, hoci som nemal také delo ako pán z Canon-u (žiadny dvojzmysel).
Pre divákov bola možnosť použiť pre fotenie aj profesionálne Canon fotoaparáty s objektívom dlhým ako teleskop.
Okrem fotenia však bolo na pultíku Canon aj množstvo kompaktných fotoaparátov, zrkadloviek a objektívov.
Canon však priniesol aj nový model malej tlačiarne Selphy CP1000, ktorá sa predáva tesne pod 100€. Jeden toner do nej vydrží na 100 fotiek a stojí asi 40€.
Brother priniesol najmä tlačiarne a multifunkčné zariadenia. Spoločnosť ochotne vytlačila na profesionálnych tlačiarňach fotky návštevníkov z mobilov či USB kľúčov.
Pozadu nezostávalo ani HP. Tlačiarne boli aj tu nejaké, ale hrali vedľajšie husle. Prím hrali notebooky a iné konvertibilné notebooky ako napríklad HP Pavilion X2.
Ľudia z ASUS boli stále veselo usmiati. Moje oči však viac zaujala vystavená elektronika ako herný notebook ROG série G751, Zenbook UX301 či Zenfone smartfóny. Grafické karty či základné dosky, ktoré by som osobne viacej uvítal, sa tu ani tento rok neobjavili. Dostalo sa mi odpovede, že tieto komponenty má na starosti iná divízia ASUS.
Jedným z najbohatších stánkov (ak nie najbohatším) bol MSi stánok. Na ňom sa mi páčilo, že okrem notebookov prinášal aj „klasické“ počítačové komponenty ako základné dosky a grafické karty.
Na fotke vľavo herný notebook MSI GT72 2QE Dominator Pro, vpravo na fotke GT80 2QE Titan SLI, čo je prvý notebook na svete s mechanickou klávesnicou.
Okrem notebookov prinieslo MSI aj malé herné zostavy Nightblade Z97 a čerstvú novinku Nightblade MI.
Čitatelia našich recenzií základných dosiek sú s portfóliom MSi celkom oboznámení. MSI prinieslo aj dosku
Z170A Gaming Pro či
Z170A Gaming M7, na ktoré ste už recenziu čítať mohli. Čoskoro by mi na test mala doraziť Gaming M5 a Gaming M9 ACK.
Luxusne vyzerajúca je aj Z170A XPOWER GAMING, ktorá má netradičný biely dizajn a je ako stvorená pre ťažký overclocking. K doske je možné pripojiť malý OC panel, na ktorom sú tlačidlá pre pretaktovanie a meracie body napätia.
Grafické karty MSI taktiež nechýbali.
Lahôdkou bol 4K desktop PC v presklenej skrinke. Vidieť tak bolo všetky „črevá“ počítača a prítomní diváci si mohli zahrať na ňom hry.
Od MSi som sa presunul k stánku Lenovo, ktorý taktiež rozhodne nezíval prázdnotou a hýril farbami. O tie sa postarali notebooky rozličných farieb, ale aj tablety ako napríklad Yoga Tab 3.
K videniu boli aj smartfóny ako napríklad Lenovo A6000, A7000 či Vibe.
Konvertibilný notebook Yoga je síce zaujímavý, ale Windowsu sa na ňom asi nepáčilo :)
Známy výrobca notebookov, spoločnosť Acer, taktiež prichystala pre návštevníkov množstvo tabletov, smartfónov a notebookov. Do poslednej menovanej kategórie patril napr. Acer Aspire V 15 Black Edition, Aspire E5-573-31WX či Aspire V3-371-54SU.
Zaujímavým je aj konvertibilný notebook Acer Aspire R13.
O kúsok ďalej stal pultík spoločnosti Webglobe zaoberajúcej sa servermi, cloudom a hostingom. V tomto stánku prebiehala aj zaujímavá súťaž. Súťažiť mohli muži aj ženy a súťaž spočívala v tom, kto najdlhšie udrží v jednej ruke server. Viacerých okoloidúcich prekvapovalo, že 2 dievčatá dlho prekonávali všetkých mužov. Neskôr však už mali chlapi lepšie výsledky.
Na IT Expo 15 mal svoje zastúpenie aj slovenský Eset. S členmi spoločnosti ste sa mohli porozprávať o produktoch tejto firmy či o bezpečnostných riešeniach a rozličných zaujímavostiach.
Na pultíku Dell ma zaujímal najmä odolný tablet Latitude 12 Rugged.
Ženy že nemajú záujem o počítače? Nezmysel, na fotke živý dôkaz. Neboli na akcii jedinými ženami!
Čosi málo vídané predstavoval aj herný stolný počítač Dell Alienware Area 51, ktorý zaujal najmä netradičným tvarom skrinky. Aj na ňom sa hostia mohli zahrať a veru nezíval prázdnotou.
Notebooky Alienware boli taktiež často obsadené.
V čase keď som sa ja pohyboval v priestoroch výstavy bolo návštevníkov pomerne veľa. Na Facebook stránke udalosti bolo nahlásených cez 450 ľudí, no celkovo sa priestormi mohlo prehnať aj viac ľudí.
Prednášky sa konali v Aule 3, do ktorej som sa presunul spolu so začiatkom MSI prezentácie.
MSi dostalo na prednášku až hodinu, no aj tak Richard nestihol prebrať všetko. Na začiatok divákov obdaril drobnosťami od MSi. Ruky boli hore ako na párty.
Potom už nastala prednáška o MSi produktoch. Richardov prejav už tradične bavil divákov a naplnil sálu do posledného miesta. Nebudem klamať, prednášky MSi patria medzi moje najobľúbenejšie, aj keď veľká časť z toho čo Richard hovoril platila už pre produkty starších generácii.
Prednáška bola o Gaming produktoch MSI, konkrétne o grafických kartách a základných doskách. Na notebooky čas nezvýšil.
Posledné obdarovanie od Riša a na radu ide...
...Lenovo. To sa pochválilo zastúpením na trhu, ktoré je na Slovensku 32-33%-né. Lenovo na Slovensku údajne predá každý deň 700 zariadení.
Lenovo hovorilo najmä o svojich netradičných notebookoch a konvertibilných tabletoch. Zaujímavo vyzerá aj Ideacentre Stick 300 minipočítač, ktorý sa nápadne podobá na
Intel Compute Stick.
Prednáška Lenova už ľudí nezaujímala tak ako prednáška MSi, i tak zostalo voľných iba zopár miest.
Zaujímavo vyzerá technológia Anypen, ktorá umožňuje ovládať Yoga zariadenia ľubovoľným kovovým predmetom, napríklad kľúčom. Samozrejme čím tenší predmet, tým precíznejšie ovládanie. Displej je zároveň dostatočne chránený (zrejme sklom Gorilla Glass), takže by ste ho kovovým predmetom nemali poškriabať.
Aktuálna produktová ponuka Lenovo je znázornená na obrázku.
Toľko z IT Expo 15 v Žiline z mojej strany. Časová tieseň mi neumožňovala zostávať na akcii dlhšie a tak som sa po Lenovo prednáške odobral preč. Akciu považujem za vydarenú, ak by som mal niečo vytknúť tak snáď len neprítomnosť Samsungu a Microsoftu, ktorý si po minulom roku dal pauzu. Pochváliť musím lepšiu organizáciu ako minulý rok. Počas mojej prítomnosti nenastali ani žiadne technické problémy a prednášky nenabrali žiadny sklz.
Pridať nový komentár