Po nedávnych recenziách luxusnejších periférií nám do redakcie zavítal set klávesnice a myši, ktorý je určený menej náročným užívateľom s obmedzeným rozpočtom.
Set klávesnice Logitech K260 patrí na trhu k tým lacnejším, no napriek (či skôr vďaka) tomu má vynikajúci pomer cena vs. úžitková hodnota. Výrobca zameral tento výrobok ako ideálnu voľbu k low-cost zostavám.
Duo, klávesnica a myš, k majiteľovi dorazí v obyčajnej škatuli rozmermi len o niečo väčšími, ako má samotná klávesnica. Dizajn sa drží „korporéjt ájdentyty“, vládne mu zelená a biela. Ako top vlastnosti Logitech uvádza prenos signálu cez Wi-Fi pásmo na 2,4 GHz a osem „horúcich kláves“, ktoré zjednodušujú dennodenné aktivity.
Na zadnej strane krabice výnimočne nájdeme popis aj v nám zrozumiteľnom jazyku, češtine. Okrem obsahu tu tentokrát máme vymenovaných až 6 zásadných vlastností setu, medzi ktoré spadá napríklad dlhá životnosť batérií. Túto skutočnosť z pochopiteľných príčin nevieme otestovať.
Po rozbalení krabice na nás vypadol len samotný set. V tejto cenovej kategórii nemôžeme očakávať, že sa výrobca bude snažiť pribaliť všetko, čo má niekde po zásuvkách skryté. Myš je uložená v pravej časti, klávesnica obsadila celú ľavú. Trojica batérií (a kľúčový prijímač) je priložená vpravo dole pod myšou, dodatočné materiály, ako „XY“ a „YZ“ sú skryté pod kartónom, ktorý podopiera klávesnicu. Jednoduché, nemätúce balenie.
V balení nájdete dve batérie typu AAA a jednu typu AA. Teraz môžete skúsiť hádať, ktorá ide kam. Na naše drobné počudovanie, bežnejšia batéria AA napája myš, dve malé baterky zasa dodávajú život klávesnici. Krytky priestoru, kam batérie patria sa skladajú jednoducho, na myši až príliš. Po vložení zdrojov energie môžete pristúpiť k inštalácii. Pardón, k pripojeniu.
Set sa totiž neinštaluje, nepáruje, nerobí jednoducho nič. Prijímač zapojíte do USB portu a môžete začať pracovať. Ak by náhodou komunikácia nefungovala, zopakujeme postup s vkladaním batérií, pri ktorom overíme, či ešte vieme čítať a pochopiť vyrazené piktogramy „ako vložiť batérie“. Ak by náhodou ani po tomto reštarte niečo nefungovalo, môžeme sa so setom vrátiť do predajne a vyžiadať si nový. Toto sa nám nestalo, je to len modelový prípad pre bližšie popísanie náročnosti pripájania.
Na úvod prekvapí kompaktnosť setu. Klávesnica je od štandardného 14 palcového notebooku širšia len o svoju numerickú časť, myš je malá, vhodná aj do dámskych či detských rúk. Myš je dlhá 11,4 cm, vysoká necelé štyri a hrubá asi 5,5 centimetra
Spracovanie malého hlodavca precíznosťou práve neprekvitá, to je však očakávaná vlastnosť v tomto cenovom segmente. Jej symetrický dizajn pomáha predajnosti modelu, keďže je vhodná do oboch rúk. Po materiálovej stránke je kompletne z plastu, s dvoma odlišnými farbami i povrchovými úpravami. Šedý lem nesúci sa okolo celej myši je na ohmat hladší, ako čierny zvyšok.
Z horného pohľadu na myš možno vidieť dve tlačidlá, úplne najbežnejšie koliesko a nastriekané logo Logitech v zadnej časti myši. Šetrilo sa všade, kde sa mohlo. Koliesko nemá drážky a aj jeho odstupňovaniu možno dôverovať len ťažko. Celkovo, jeho uchytenie pôsobí lacno a navyše, pri stlačení vydáva koliesko výrazné hlučné kliknutie.
Na spodnej strane myšky nenájdeme nič, čo by sme neočakávali. V rohoch sú štyri malé, veľmi malé, kĺzavé podložky, optický senzor je netradične umiestnený napravo, pri palci. Kryt na batérie je v spodnej časti a má vôľu. Hýbal sa nám od začiatku testovania a to sme krabicu rozbaľovali. Batéria je uložená z vrchného pohľadu v pravej časti myši, čo nepriaznivo vplýva na jej ťažisko, ale kto by to pri non-gamerskej periférii riešil.
Optický senzor si vcelku dobre vedie aj na nie najvhodnejších povrchoch, ako drevený stôl či papier. Škoda len, že pri použití takýchto „podložiek“ skatezz nalepené na spodnej časti myši prácu nedostatočne uľahčujú a pohyb s mašou je náročnejší. Celkovo kvalita a kĺzavosť podložiek je adekvátna triede výrobku a nemožno dúfať, že myš bude lietať ako horúci nôž maslom.
Ak by ste plánovali s myškou robiť grafiku, rýchlo zabudnite. Nie, že by sa s optickým senzorom nedal trafiť konkrétne pixel, to je bez problémov. No, po prvej hodine vás začne bolieť zápästie. Takýto problém však nastáva len pri dlhodobej a veľmi presnej práci. Je to typický neduh „obojručných myšiek“.
Klávesnica už z letmého pohľadu vraví, že všetko má tam, kde to má byť. Nekonali sa žiadne experimenty s netradičným usporiadaním tlačidiel ani iné nechutnosti vzpierajúce sa zaužívanej ergonómii používania. Máme pred sebou teda veľký Enter a použiteľný Caps Lock. Spomínaných „osem horúcich tlačidiel“ je umiestnených na vrchu klávesnice nad „F“ tlačidlami. Horúce tlačidlá sú vyhotovené zo šedého plastu, rovnako ako rám a spodná časť klávesnice. Zbytok je čierny a drsný. Pod uľahčením dennodenných potrieb si v Logitechu predstavujú tlačidlo otvorenia Home page, resp. prehliadača, e-mailového klienta, uspanie počítača a rýchly prístup ku kalkulačke. Nechýbajú samozrejme samostatné tlačidlá pre ovládanie multimediálneho prehrávača, to ale už samozrejmosť.
Batérie sa do klávesnice vkladajú zospodu, sú uložené v hornej časti. V rohoch nechýbajú vysúvateľné nohy klávesnice, ktoré ju zdvihnú o dva centimetre. Mohli by byť aj nižšie, ale proti gustu žiaden dišputát.
Inak prakticky nie je čo opisovať. So štandardným rozložením sa spája aj štandardný komfort používania, preto kto ovláda prstoklad, nadávať nebude. Stláčanie kláves vydáva ostrý, ale tichý zvuk. Klasická notebookovská klávesnica je však podstatne tichšia. Po dopade prstu na kláves sa tlačidlo ponorí do klávesnice asi o tri milimetre, pričom má celkom slušnú odozvu. To ocenia najmä tí, ktorí príliš pohyb svojich rúk nesledujú. Výhodou je, že klávesnica k nám prišla v slovenskom vyhotovení, môžeme sa teda tešiť z „ú“ a „ô“.
Čo nás však poriadne nahnevalo bola absencia kontroliek Caps/Num/Scroll Lock. Na kontrolné diódy jednoducho môžete zabudnúť a hotovo. Prečo vám nejde správne zvoliť heslo tak zistíte, až keď vás na to prihlasovacie okno vyzve po sedemdesiatyštvrtý raz. Šetrilo sa. Komfortu písania by pristali aj konvexne prehnuté tlačidlá, ale tu sa šetrilo znova.
Inak sa na klávesnici pracuje veľmi dobre. Až oželiem hluk a niektoré detaily, ktoré mám rád (ale ja som rozmaznaný) môžem klávesnicu odporučiť ku každému stolnému počítaču či notebooku. Vďaka wireless pripojeniu môžete na klávesnici písať aj z gauča o dve miestnosti ďalej (reálna skúsenosť), aj keď vtedy už asi na monitor vidieť nebudete.
Cena testovaného setu sa v internetových obchodoch pohybuje okolo hranice 25 eur. Ak si „kamenný“ obchod prihodí ďalších päť, dostávame sa k 30 eurám. To je ešte stále pod pomyseľnou hranicou 1 000 korún (pre tých, čo ešte stále preratúvajú). Logitech MK260 je tak ideálnou voľbou ak narýchlo potrebujete „niečím“ ovládať počítač. Do domácnosti, či kancelárie asistentky tento set tiež ľahko zapadne. Pre vášnivejších a náročnejších používateľov, ktorí trávia väčšinu dňa za klávesnicou však odporúčame niečo drahšie. Nedokážeme totiž zaručiť, že set bude rovnako dobre použiteľný aj rok či dva.
Logitech MK260
Plusy
Mínusy
- separátne multimediálne tlačidlá na vrhu klávesnice
- hmotnosť myši
- dobrý zdvih tlačidiel
- jednoduchosť pripojenia, žiadne ovládače
- cena
- chýbajú indikátory zapnutia Num/Caps/Scroll lock
- hlučnosť klávesnice
- vôla krytu na myške
- ťažisko myši a jej ergonómia daná symetriou
Tiez som hrdy majitel vrtulniku s oznacenim K520 - hlucne, klavesy sa pod prstami smykaju, nesedia stabilne. K TV to staci. Mys M310 je na tom lepsie, az na oneskorenie bezdrotovej WiFiny. Najlepsie je n tom Logitech UltraX Premium, ktora ma notebookove klavesy s nizkym zdvihom, je ticha, presna, funguje dobre a zial je napajana kablom.
Neviem teraz, ci si robis zo mna srandu, alebo nie :). Kazdopadne nie, nejde priamo o Wi-Fi technologiu, ale asi o nieco ine. Ma to 2.4GHz nosnu frekvenciu, sirka pasma, protokoly su mi vsak nezname. Dost mozne, ze ide o upravenu Wi-Finu, alebo o nieco uplne ine v tomto nelicencovanom pasme.
"Vďaka wireless pripojeniu môžete na klávesnici písať aj z gauča o dve miestnosti ďalej"
Bol by som rad, keby sa priblizne definoval dosah klavesnici a mysky v metroch.
Napr v obyvacke mame MK320 a uz ked je meter a pol/dva metre daleko uz ma problem. Medzi PC a zariadenim je kvet a prijmac nieje pred zariadeniami ale vedla v rovnakej miesnosti.
Tiez mam tento set doma, ako "ovladac" k HTPC. Max spokojnost, za necelych 20€ az moc dobre.
Potvrdzujem dosah setu, mal som predtym "paradny" set od Creative, s velkym prijimacom na kabli (nie IR) a problem bol od 1m dalej.
Pasmo 2,4GHz je proste vyborne, cez dve izby bez problemu .-)
Hrochy
TomKocuR
Hrochy
emPORiO
MBG
Hrochy
schyzoy