Spoločnosť zaoberajúca sa počítačovou bezpečnosťou objavila dôkazy o obrovskom útoku na rôzne vlády, zbrojný priemysel a technologické spoločnosti. Trval vyše 5 rokov a je za ním pravdepodobne Čína.
Odborníci na počítačovú bezpečnosť zo spoločnosti McAfee, ktorá patrí pod Intel, v stredu zverejnili svoje vskutku šokujúce zistenia. Vďaka kontrole záznamov zo začiatku tohto roka na jednom serveri amerického zákazníka prišli na stopu doslova gigantickému útoku. Vyšetrovanie momentálne stále prebieha, už teraz však možno menovať 72 obetí. Tie boli vyberané veľmi dôsledne a sú tu také „ťažké váhy“ ako napríklad krajiny (Spojené Štáty Americké, Taiwan, Južná Kórea, India, Vietnam a Kanada), firmy z oblasti zbrojného priemyslu, či technologické spoločnosti. Napadnuté boli napríklad aj servery Medzinárodného olympijského výboru či antidopingovej agentúry.
Napadnuté spoločnosti a organizácie zatriedené do kategórií podľa McAfee
V prípade Spojených národov (UN) sa napríklad zistilo, že útočník sa dostal do ich počítačových systémov v Ženeve v roku 2008 a počas následných skoro dvoch rokov odtiaľ doloval citlivé údaje.
Dmitri Alperovitch z McAfee povedal pre Reuters, že sami boli prekvapení z rôznorodosti cieľov a opovážlivosti útočníka. Ďalej hovorí, že je otázne, čo všetko sa s takto získanými údajmi stalo. Ak by sa však čo i len zlomok z nich použil napríklad na vývoj konkurenčných produktov, či pri vyjednávaní v kľúčových otázkach, malo by to za následok obrovské ekonomické straty.
Odborníci nazvali operáciu Operation Shady RAT (operácia temná krysa), pričom skratka RAT znamená remote access tool (nástroj vzdialeného prístupu). Prvé útoky siahajú ešte do roku 2006, niektoré trvali len mesiac, iné vyše dvoch rokov.
„Je to najväčší prevod intelektuálneho bohatstva v histórii a rozsah v akom k nemu dochádza je naozaj, naozaj desivý“ dodáva Alperovitch.
McAfee oficiálne nehovorí, kto môže za útokom stáť, odborníci na bezpečnosť sa však často zhodujú – môžu to byť Rusi, ale všetky stopy vedú do Číny.
Napríklad útoky na Olympijský výbor boli vykonané v roku 2008, len tesne pred začatím Olympijských hier v Pekingu. Číňania mohli využiť získané informácie na vyhnutie sa dopingovým skúškam a získať tak podvodom viac medailí a „poraziť“ kapitalistických súperov.
Útoky boli tiež mierené často do úzkeho okolia juhovýchodnej Ázie. Cieľmi boli Taiwan, Japonsko a Južná Kórea, hlavní ekonomickí rivali komunistickej Číny.
Japonci sú v ukazovaní prstom trocha opatrnejší. Tvrdia, že je len veľmi ťažké zistiť ktorá vláda stojí za útokmi, ale majú informácie o tom, z ktorých krajín prichádzali. Bližšie detaily nezverejnili, čomu sa ani nemožno čudovať – vzťahy s ekonomicky aj vojensky silným susedom sú krehké aj bez ďalšieho obviňovania.
Útoky smerovali nielen na USA, ale aj na mnoho iných krajín
Vijay Mukhi, expert bezpečnosti z Indie hovorí: „Nie som prekvapený, pretože toto je to, čo Čína robí, postupne si podmaňuje kybernetický priestor. Nazval by som to detskou hrou (dostať sa k Indickým vládnym údajom)...povedal by som, že sme v dobe kamennej.“
Taiwanci nepotvrdili existenciu takéhoto masívneho útoku, vedia však o mnohých útokoch na vládne servery. Úradníci Spojených národov taktiež zatiaľ nehovoria o útoku, momentálne prebieha ich vyšetrovanie. India nepodáva žiadne vyjadrenia k týmto útokom.
Spoločnosť McAfee už informovala všetkých 72 dotknutých spoločností, nezverejnila však bližšie detaily. Vieme len štáty a oblasti priemyslu, v ktorom podnikali. Kompletné informácie sa zrejme na verejnosť ani nikdy nedostanú. Ak by sme mali veriť zisteniam firmy, ekonomický dopad útokov bude enormný a v mnohých štátoch vyvolá stav paniky v oblasti bezpečnosti.
Takmer celý vyspelý svet je závislý od lacnej výroby produktov v Číne. Krajina má tiež veľké zásoby vzácnych nerastných surovín a mnohé dotknuté štáty, ako napríklad USA dlhujú tejto krajine veľké peniaze na štátnych dlhoch. Získaním citlivých ekonomických a technických údajov by si Čína ešte viac posilnila svoj vplyv a ekonomicky získala na úkor poškodených spoločností a štátov.
Viac informácií nájdete na:
Reuters.com
McAfee.com
snap
landrower
Michal Kiradžiev
passco
AmOK
rado3105
passco
rado3105