Unikátny kúsok sa podaril vedcom z Texasu. Tí vyrobili iba 1 atóm hrubý tranzistor z látky nazvanej silicén.
Horúcim kandidátom pre výrobu tranzistorov je grafén, no husársky kúsok sa podaril na inom, novom nanomateriáli nazvanom silicén, ktorý na rozdiel od grafénu nie je tvorený uhlíkom, ale kremíkom. Silicén bol až doteraz považovaný iba za teoretický materiál a málokto predpokladal, že sa s jeho pomocou podarí v blízkej dobe postaviť skutočný tranzistor. Vedcom z The University of Texas at Austin's Cockrell School of Engineering sa to však podarilo a ich tranzistor je naozaj štíhly - je hrubý iba 1 atóm!
Ide zároveň o prvý takýto tranzistor na svete. Jeho životnosť však trvala iba niekoľko minút kvôli nestabilite. Tranzistor sa podarilo vyrobiť kondenzáciou látky jeden atóm hrubej na vrstve striebra vo vákuu, ktorá bola následne utesnená oxidom hlinitým. Po tomto procese bol oddelený silicén zo striebra čo viedlo k vytvoreniu primitívneho, ale funkčného tranzistora.
Je očividné, že jednoduchosť a krátka životnosť sú veľké nedostatky súčasných silicénových tranzistorov, no tím sa nevzdáva a plánuje vylepšiť proces tak aby zvýšili životnosť a mohli priniesť skutočne funkčné čipy. Od technológie si sľubujú rýchlejšie a energeticky úspornejšie čipy. Problémom je však aj nestabilita silicénu nakoľko silicén sa rozpadá pri reakcii s kyslíkom vo vzduchu, čo celú situáciu sťažuje. Napriek problémom však jeden z vedcov, Deji Akinwande povedal, že ide o prielom vo výrobe nízkoteplotného silicénového tranzistoru. Kedy a či vôbec tento prielom bude viesť k výrobe skutočných čipov je však otázne.
Zdroj: engadget
Pridať nový komentár