Orange oficiálne sprístupnil podporu eSIM aj pre iPhone Xr, XS a XS Max. Ako teda aktivácia prebieha a ako dlho trvá? To si dnes ukážeme na českom operátore T-mobile, ktorý eSIM podporuje už dlhšie.
Pre tieto účely sme kúpili v trafike predplatenú kartu s číslom (áno v ČR nie je potrebný občiansky preukaz na prevádzku telefónneho čísla). Zašli sme do predajne T-mobile, kde predajca naskenoval klasickú SIM, resp. krabičku od SIMky a následne naskenoval už pripravené QR kódy na prihlásenie eSIM do siete.
V mobilnom telefóne následne stačí v nastaveniach siete pridať možnosť “pridať mobilný profil”. Musíte byť s druhou kartou prihlásený na Wi-Fi alebo mať zapnuté mobilné dáta. Aktivácia je rýchla, eSIM profil sa stiahne do mobilu asi do 5 sekúnd a celý proces nastavenia trvá najviac 1 minútu. IPhone sa vás zároveň spýta, ktorú SIM chcete mať primárnu a na dáta. Môžete dokonca priradiť telefónne číslo. Nastavenia sa líšia. Slovenský Telekom nepodporuje VoWiFi, zato český T-mobile má v nastaveniach túto možnosť. Mobilné dáta je možné používať aj ako redudatné riešenie.
Volanie
IPhone umožňuje vybrať si pri volaní z 3 volieb - primárne číslo, sekundárne alebo posledne použité. Ak vytáčate niekoho cez klasický ciferník, môžete si jednoduchým prepínačom vybrať číslo.
Prepínanie čísel je pomerne rýchle, avšak údajne počas volania vám nedorazia SMS z druhého (eSIM čísla). Pri testovaní som ale zistil, že SMSky dorazia ale o niečo neskôr.
Kvalita signálu
Ziskovosť (antén) oboch kariet je rôzna, čo je zaujímavé, pretože by mali využívať rovnaké antény. Subjektívne som mal pocit, že eSIM má lepšiu ziskovosť signálu. Tam (v metre), kde som stratil signál na klasickej SIM, eSIM ešte ako-tak fungovala. Ak sa vytratí signál eSIM niekedy sa nechce telefón pripojiť späť k sieti a musíte telefón prepnúť do leteckého režimu alebo znova vypnúť a zapnúť profil. Prepínanie kariet a vyhľadávanie siete aj napriek tomuto neduhu funguje pomerne dobre. Kvalita hovorov je rovnaká ako v prípade použitia klasickej SIM.
Pridať nový komentár