Ako dokázali prepravovať mnoho desiatok ton ťažké kamenné objekty? Po desaťročia sme, a to najmä generácie rastúce na knihách Vojtecha Zamarovského nevychádzali z údivu nad tým, ako mohli starí Egypťania postaviť tak kolosálne stavby technikou dostupnou v staroveku.
Nový výskum nadácie FOM a Amsterdamskej Univerzity sa zaoberal prepravou tažkých kamenných blokov, z ktorých sa stavali napríklad pyramídy. Výsledky zverejnili tento týždeň v článku s názvom Šmykové trenie suchého a mokrého piesku v prestížnom vedeckom magazíne Physical Review Letters. Starí Egypťania tieto bloky prepravovali na sánkach a autori článku zisťovali či pri ťahaní sánok pomôže vlhčenie piesku po ktorom sa sánky šmýkajú. Trik je v tom koľko vody je potrebné použiť. Už v prvej vete článku autori výstižne hovoria "Experimentálne sme ukázali, že šmykové trenie na piesku je veľmi redukované pridaním istého - no nie príliš veľkého množstva - vody". Ak začnete s pridávaním vody na piesok, tak potrebná sila na ťahanie sánok začne klesať. S pridávaním stále väčšieho množstva vody však začne potrebná sila rásť. Najmenšia sila potrebná na ťahanie bude ak objem pridanej vody bude tvoriť len 3 až 6 percent objemu zvlhčeného piesku. Presné číslo závisí od typu piesku.
Sila potrebná na ťahanie sánok s nákladom konštantnou rýchlosťou sa po pridaní optimálneho množstva vody zníži o 40 percent. Sila potrebná na pohnutie sánok z pokoja sa na navlhčenom piesku môže znížiť až o 70 percent. Dôvod prečo sa tak deje, všetci poznáme z detských rokov stavania pieskových hradov na pláži. Navlhčený piesok je pevnejší (až dvojnásobne), čo zabraňuje kopeniu sa piesku pred sánkami, ktoré sťažuje ich ťahanie.
Na obrázku nižšie z hrobky Djehutihotepa regionálneho panovníka v strednom Egypte z obdobia Strednej ríše vidno prepravu kolosálnej približne 7 metrov vysokej sochy na sánkach. Všimnite si postavu lejúcu pred sánky, možno práve vodu. Zdá sa, že šlo o techniku v starom Egypte známu.
7 metrov vysoká kolosálna socha Djehutihotepa prepravovaná na sánkach, ťahaná 172 otrokmi.
Zdroj: Physical Review Letters, Phys.org
peter66
passco
aaa
Mišo2004
486DX2
Rado23
saver
Neo3sk
JagiMagi