Čo sa udialo v kozmonautike na prelome novembra a decembra?
Dragon poletí k ISS vo februári
NASA ohlásila termín štartu Falconu 9 s kozmickou loďou Dragon na palube na jej dlhoočakávanú misiu k ISS. Štart je ohlásený na 7. februára 2012. Dlho sa zdalo, že SpaceX nedostane povolenie pristáť pri druhom lete Dragonu pri ISS, no po viacerých odkladoch druhého letu ho nakoniec prekvapivo dostala. Po finálnom priblížení k ISS vo štvrtý deň letu bude Dragon zachytený posádkou pomocou robotickej ruky stanice a pripojený na k Zemi obrátenú stranu modulu Harmony. Bude to po prvý raz v histórii keď pri vesmírnej stanici pristane súkromná kozmická loď.
Po 15 dňoch, 26. februára posádka opäť, rovnako ako pri pristáti pri ISS robotickou rukou odpojí Dragon od stanice. Ten potom pravdepodobne ešte v ten istý deň pristane na Zemi.
Hubble priniesol 10 tisíc vedeckých článkov
Hubblov vesmírny teleskop (HST) dospel k unikátnemu míľniku svojej histórie. Z jeho výsledkov už bolo napísaných 10 tisíc odborných článkov. Za 21 rokov činnosti HST publikovali výsledky z pozorovaní HST vedci z 35 krajín. Okrem Spojených Štátov najviac z Veľkej Británie, Nemecka, Talianska a Španielska.
Články pokrývajú všetky oblasti astrofyziky a astronómie. Päť najčastejších tém v článkoch je
- hľadanie vzdialených supernov využívané pre popis tmavej energie
- presné meranie rýchlosti rozpínania vesmíru
- súvislosť medzi hmotnosťou galaxií a hmotnosťou supermasívnych čiernych dier v ich centrách
- formovanie raných galaxií v oblasti Hubble Deep Field
- evolučné modely pre hviezdy nízkych hmotností a hnedých trpaslíkov
10 tisíci článok, ktorého hlavným autorom je Zach Cano z Astrophysics Research Institute, John Moores University v Liverpole pojednávajúci o identifikácii najslabšej supernovy spojenej so zábleskom gama žiarania. Prvým článkom z Hubblových pozorovaní, zaslaným na publikovanie 1. októbra 1990 bol článok Toda Lauera z National Optical Astronomy Observatory v Tucsone. Článok pojednával o pozorovaniach jadra galaxie NGC 7457.
Podrobné štatistiky nájdete na tejto adrese.
Prípravy na lety do hlbokého vesmíru pokračujú
Program Constellation bol zrušený, no viaceré jeho časti prežili. Kozmická loď Orion absolvovala začiatkom decembra ďalšie pádové testy do bazéna vo výskumnom centre NASA v Langley. Viac než 150 senzorov zaznamenáva pády Orionu do bazéna pri rôznych uhloch a rýchlostiach.
Orion je pilotovaná kozmická loď vyvíjaná spoločnosťou Lockheed Martin pre NASA, pôvodne v rámci programu Constellation, po jeho zrušení znovuzrodená v jednoduchšej forme ako Multi-Purpose Crew Vehicle (MPCV). Pre testy pristátia MPCV postavila NASA v Langley Research Center pristávací testovací bazén. Bazén 35 metrov dlhý, 27 metrov široký a 6 metrov hlboký ,naplnený 3.8 miliónmi litrov vody.
Ďalším z projektov, ktorý je súčasťou plánu poslať ľudí hlbšie do vesmíru, za hranicu nízkej orbity, je vývoj motora horného stupňa SLS nosiča J-2X. Ten podstúpil, tiež začiatkom decembra, dôležitý test zameraný na stabilitu motora.
Pridať nový komentár