Najmladší mobilný operátor 4ka, ktorú prevádzkuje spoločnosť SWAN Mobile, oslavuje svoje tretie výročie. Poskytuje služby vo vlastnej 4G sieti ktorým pokrýva už 70 % populácie Slovenska.
V lokalitách, kde zatiaľ nie je dostupné pokrytie operátora, môžu zákazníci využívať sieť národného roamingového partnera Orange Slovensko. Počas celého leta uviedol operátor akciu nekonečných dát v celej SR teda aj v národnom roamingu. Otestovali sme, ako to funguje v praxi.
V marci tohto roka začala 4ka predávať nové paušály Sloboda, pričom je viac verzií, medzi ktorými si môže používateľ vybrať. Pred spustením týchto paušálov musel ale operátor bojovať so slabším pokrytím, keďže mobilná sieť 4ky je postavená na 1800 MHz pásme, ktoré je vhodné najmä do veľmi husto obývaných častí (miest), pokrytie na vidieku je finančne nákladné a neekonomické. S predstavením paušálov prišla aj dohoda o sprostredkovaní národného roamingu nielen v 2G, ale aj v 3G sieti spoločnosti Orange, čo zákazníkom najmä na vidieku výrazne uľahčuje používanie služieb.
Štandardne má 4ka v každom z paušálov Sloboda 1GB dát v národnom roamingu, pri paušáloch sú rozdiely v množstve jednotiek na prevolané minúty/SMS správy a tiež v počte dát vo vlastnej 4G sieti 4ky. Ak sme si mysleli, že operátor nemá čím prekvapiť, ostali sme na začiatku leta veľmi milo prekvapení ponukou (ktorá bola platná od 3. júla do 1. septembra 2018). Ak si zákazník objednal ľubovoľný balík, získal nielen nekonečné dáta v sieti 4ky, ale aj v národnom roamingu Orange. Rozhodli sme sa teda aktivovať paušál Sloboda ∞ + a otestovať ponúkané služby.
Tento paušál v sebe zahŕňa nekonečné volania v rámci Slovenska aj EÚ, nekonečné množstvo SMS správ v SR a EÚ, nekonečné dáta v sieti 4ka a a štandardne 1GB dát v celej EU. Počas celého leta sme však testovali letnú akciu. Pre upresnenie dodávame, že pod pojmom „nekonečno“ v 4ke chápu 300GB dát. Sú tu používatelia, ktorí môžu namietať, prečo nekonečno nie je nekonečno – ale každé nekonečno má limity. Poďme sa však pozrieť, čo znamená 300GB dát!
V praxi sa nám nepodarilo dosiahnuť nekonečno. Objem 300GB sa dá prepočítať na vybrané príklady. Jednou z najpopulárnejších činností je sledovanie videí, počúvanie hudby cez rôzne platformy a ďalšie. Pri sledovaní videa vo Full HD je to 1,5GB za hodinu čo znamená, že ak chceme dosiahnuť 300GB dát, musel by používateľ za mesiac zhliadnuť 200 hodín videí (6,5 hodiny každý kalendárny deň). Ak siahne „iba“ po HD kvalite, je to 900MB za hodinu (0,88GB/h) čo znamená 340 hodín mesačne (11 hodín denne). To znamená pozerať videá v HD kvalite každý kalendárny deň v mesiaci 11 hodín. Znie to šialene, však?
Počúvanie hudby cez online streamovacie služby ako sú Tidal, Deezer, či Spotify je aj u nás veľmi populárne. Aj v redakcii ich používame denne, pochvaľujeme si najmä bezstratový formát FLAC v prípade služby Tidal HiFi. V prípade Tidalu to znamená 10MB prenesených dát za minútu (600MB za hodinu), v prepočte približne 0,58GB. Ak by sme pri tejto činnosti chceli dosiahnuť „nekonečnú“ métu 300GB dát, potrebovali by sme na to viac ako 517 hodín čo znamená 16,5 hodiny počúvania hudby denne!
V prípade počúvania hudby cez Spotify, či Deezer pri stratovej forme je objem dát 144MB za hodinu (0,14GB/h), pričom berieme do úvahy najvyššiu stratovú kvalitu MP3 pri 320 kbps. To znamená v prepočte 2143 hodín mesačne (69 hodín „denne“). Z toho vyplýva, že ak by používateľ celé dni počúval hudbu cez Deezer a Spotify, popritom chatoval a posielal desiatky emailov a nepoužíval Wi-Fi sieť doma, v práci či škole, nemá šancu dosiahnuť nekonečno dát a zďaleka sa mu ani nepriblíži.
Na službách 4ky sa nám páči, že konečne umožňuje surfovať aj v zahraničí (v EÚ) v rámci bežne dostupných paušálov. Balík GIGA s obnovou obsahuje nielen 1GB dát na Slovensku (v sieti 4ky a v národnom roamingu – Orange), ale tiež v rámci EÚ. Medzinárodný roaming v 4ke momentálne ponúka rýchle dáta iba v zahraničných 3G sieťach.
Pokiaľ ide o pokrytie na Slovensku, v mestách je situácia veľmi dobrá. V Bratislave sme takmer vždy boli pripojení automaticky do 4G/LTE siete 4ky, hoci sú tu ešte aj nepokryté miesta, a to najmä vo vnútri budov ako sú nákupné centrá. Po cestách mimo mesta, napríklad po diaľnici na Záhorí nás prepájalo do 3G siete Orangeu. Aj tu sme mohli teda využívať všetky služby operátora. Naša prax z trojmesačného testovania hovorí, že zatiaľ čo v 4G sieti operátora sme dosahovali rýchlosti okolo 25 – 50 Mbps, 3G sieť Orangeu sa pohybovala na úrovni 6 – 10 Mbps.
taktak
4ka
roob
Jursik
palo
4ka
roob
Olga
roob
Anonymný
Martin Klokner
dezider
PepaPig
PeterDang
presne, ja som terazna tom intake a internet je ako neexistujuci je to uplna hroza, neviem ci s inymi operatormi to bude inak
PeterDang
presne, ja som terazna tom intake a internet je ako neexistujuci je to uplna hroza, neviem ci s inymi operatormi to bude inak
Roman
Peter
ja uz mam na Zlatych pieskoch 65 mb / s v noci a cez den 40 mb/s takze super
WP
Anonymný
Martin Klokner
Korky
Martin Klokner
front22
palo
Martin Klokner
Anonymný
roob
Martin Klokner
kitek
Zdravím, máte niekto skúsenosti so 4G netom od 4ky v Prešove, Sabinove a okolí? vďaka za každé info.
gidy
Za posledny pol rok 4ka v Presove velmi spomalila.
V praci v centre PO klasol download z cca 12 na Mbps na cca 2Mbps
Vo Finticiach pri Presov som siel z 22Mbps na cca 6Mbps.
"Rekord" na 4ke mam 0,2 Mbps :)