Americká armáda chce neviditeľné plášte alebo odevy pre vojakov. V najbližších osemnástich mesiacoch bude testovať najlepších kandidátov na splnenie tejto zákazky.
V roku 2006 John Pendry, teoretický fyzik na Imperial College v Londýne, ukázal reálnosť ukrytia objektu ohybom svetla použitím metamateriálov (umelá štruktúra, ktorá vykazuje elektrické a magnetické vlastnosti nevyskytujúce sa v prírode), ale v laboratórnych podmienkach.
Teraz US Army vyzýva organizácie, aby predkladali návrhy na oblek – chameleon –, ktorý by sa vedel vizuálne meniť v závislosti od pozadia, respektíve prostredia. Na tento projekt vyzerajú byť najlepším riešením práve spomenuté metamateriály. Predchádzajúce skúšky s technológiou LED boli brzdené spotrebou energie a výpočtovými požiadavkami.
Ale aj keď je metamateriál schopný ohýbať svetlo, nedokáže spôsobiť, aby bol objekt kompletne neviditeľný.
„Kompletná neviditeľnosť makroskopických objektov v celkovom farebnom spektre je v podstate nemožná,“ povedal Martin Wegener z Karlsruher Institut für Technologie v Nemecku. Jeho tím vytvoril plášte z fotonických kryštálov, ktoré pracujú v určitej vlnovej dĺžke, ale nepodarilo sa im vytvoriť jeden kryštál, ktorý by pracoval s viacerými vlnovými dĺžkami.
„To znamená, že uvidíte objekt bez určitej farby alebo v jej menšej intenzite, ale ostatné farby vidieť budete,“ povedal Wegener.
Dodávatelia v prvých šiestich mesiacoch predstavia pokroky a podľa toho budú vybraní do užšieho výberu desiatich prototypov na testovanie.
Jednou z podmienok je, aby prípadný zdroj energie vážil menej ako 0,45 kilogramu a vydržal 8 hodín chodu.
Metamateriály by boli lepšie využité pre vytvorenie adaptívnych maskovacích vzorov, než na dynamické maskovanie.
Wegenerové tvrdenie o neviditeľnosti môže byť vyložené viacerými spôsobmi. Väčšina z nás si predstaví úplné zmiznutie v každej situácii, ale ak objekt vyzerá ako tieň medzi inými skutočnými tieňmi, nemusí byť identifikovaný.
Zdroj: newscientist.com
Okolosediaci
jozef.vokal
passco