EN

Apple predstavil notebooky založené na platforme ARM

Apple predstavil notebooky a počítač založené na platforme ARM, čím po takmer 15 rokoch zmenil architektúru.

Apple včera predstavil novinky v podaní Apple MacBook  Air, Apple MacBook Pro 13 a MacMini, kde obe novinky sú postavené na architektúre ARM. Výrobca si od toho sľubuje väčší výkon oproti použitým procesorom značky Intel a s tým aj väčšiu výdrž. Oba notebooky + počítač poháňa procesor M1, ktorý si dal Apple vyrobiť na mieru. 

Ten obsahuje v základnej výbave sedem jadier a vo vyššej výbave o jedno jadro naviac. GPU je priamo integrované a má osem jadier.  Procesom M1 je vyrobený 5nm technológiou, kde oproti Intelu s 10nm technológiou ide o posun vpred. Apple vďaka prechodu na ARM sľubuje, že oproti predchádzajúcej generácii je výkon procesoru až 2,8 krát väčší  a 5 krát väčší výkon ponúka grafická karta oproti minulej generácii notebookov.

Ohľadom výdrže Apple môžeme očakávať nárast, napríklad pri MacBook Pro 13, a to 17 hodín v rámci prezerania webu a 20 hodín pozerania filmov. Pri MacBook Air je to 15 hodín prezerania webu a 18 hodín pozerania filmov. V rámci prechodu na novú technológiu Apple ponúka univerzálne aplikácie.

Obe novinky sú inak totožné, obe sú v ponuke v konfiguráciach 8GB RAM / 256GB SSD a 16GB RAM / 512GB SSD. Hlavný rozdiel medzi Air a Pro verziou, je že Pro verzia ponúka aj aktívne chladenie, ktoré pri verzii Air chýba. V Európe začína MacBook Air s cenou na 1129€, MacBook Pro s cenou na 1449€ a MacMini s cenou na 799€.

Zdroj: GSMArena, TheVerge, Apple,

Pridať nový komentár
TOPlist