Skupina astronómov v rámci spolupráce programu H0LiCOW, ktorého vedúcou je Sherry Suyu, profesorka na Technical University Mnichov (TUM) a Max Planck Institute for Astrophysics v Garchingu, použila Hubblov vesmírny ďalekohľad (HST) na štúdium piatich galaxií za účelom uskutočnenia nezávislého merania Hubblovej konštanty (t.j. miery rozpínania vesmíru).
Nové meranie je úplne nezávislé, je tiež vo vynikajúcej zhode s ďalšími meraniami Hubblovej konštanty v miestnej časti vesmíru, kde boli využité premenné hviezdy cefeidy a supernovy typu 1a ako referenčné body. Avšak tieto merania sú odlišné od výsledkov, s ktorými prišla sonda Planck. Avšak je tu jeden rozdiel – Planck meral konštantu mladého vesmíru na základe pozorovania kozmického mikrovlnného pozadia. A tak hodnoty Hubblovej konštanty zistené sondou Planck súhlasia s našimi súčasnými poznatkami o vývoji vesmíru, zatiaľ čo hodnoty programu H0LiCOW nie sú v zhode s uznávanými modelmi vesmíru. Sherry Suyu túto disproporciu vysvetľuje rôznymi spôsobmi merania s veľmi veľkou presnosťou, ktoré naznačujú vývoj k novej fyzike.
Presné merania umožnili astronómom určiť hodnotu Hubbleovej konštanty s impozantne vysokou presnosťou: 71,9 ± 2,7 kilometrov za sekundu na megaparsek. Presnosť merania Hubbleovej konštanty je rozhodujúca pre súčasnú astronómiu a môže pomôcť potvrdiť alebo vyvrátiť, či naše predstavy o vesmíre – zloženého z temnej energie, skrytej a normálnej hmoty – sú skutočne správne, alebo či sa mýlime v úplných základoch.
Zdroj: phys.org
Pavol Filek
Pjetro de
Pjetro de
passco
Tralala8457