Asus na svojich X99 základných doskách pre Haswell-E používa aj špeciálny, patentovaný socket. Konkurencia chce ponúknuť podobné riešenie, čo bude zrejme problém.
Pri predstavení novej high-end procesorovej platformy Intel Haswell-E ukázal výrobca základných dosiek Asus jednu svoju špecialitu, ktorá ho má výrazne odlíšiť od konkurencie – tzv. OC Socket. Tento obsahuje viac pinov pre kontakt s procesorom ako je predpísané štandardom Intel-u, čo má umožniť nastavenie vyššieho napájacieho napätia. Vo výsledku by tak pri extrémnom pretaktovaní mali byť vybrané základné dosky od Asus-u úspešnejšie ako tie od konkurencie.
Ako však informuje taiwanský DigiTimes, podobnú funkcionalitu plánujú ponúknuť aj ostatní veľkí výrobcovia. Podľa prvých vyšetrovaní to vyzerá tak, že dodávatelia komponentov vyzradili konštrukčné detaily o OC Socket-e konkurencii, ktorá teraz môže Asus dobehnúť s podobnými produktmi. To by sa však rovnalo porušeniu patentov.
Asus má údajne aktuálne zvažovať riešenie súdnou cestou.
Štandardný socket LGA2011-v3 (vľavo) a OC Socket od Asus-u s vyšším počtom pinov (vpravo)
Haswell-E procesory sú vybavené viac ako 2011 pinmi nachádzajúcimi sa na štandardnom, Intelom validovanom sockete LGA2011-v3. Tieto sú však využívané iba interne, napríklad pre testovacie účely a v počítačoch koncových zákazníkov sú nepoužité. Asus však vyvinul vlastný socket, ktorý niektoré piny (asi 60) využíva a tým si zabezpečuje vyššie maximálne napájacie napätie pre procesorové jadrá – namiesto 1,9V až 2,0V na 2,1V až 2,2V. Vďaka tomu možno dosiahnuť lepšie výsledky pretaktovania napríklad pri pokusoch s tekutým dusíkom.
Zdroj: Digitimes
passco
MQ
m2fizy
xyzzyx
MQ
LK
Zodiaq22