EN

be quiet! uvádza Silent Wings 2

Nízky hluk pri vysokom prietoku vzduchu. Len tá cena ...
Netradičný názov be quiet! patrí nemeckej firme, ktorá sa dlhodobo zaoberá vývojom a konštruovaním počítačových zdrojov, predovšetkým ale veľmi kvalitných ventilátorov do drahších počítačových zostáv. Začiatkom marca oficiálne uvádza novú generáciu svojich veľmi úspešných ventilátorov - Silent Wings USC - , ktoré sú tiché, no zároveň výkonné.

be quiet! možno pokladať za veľmi tvrdú konkurenciu pre rakúsku Noctuu, keďže produkty oboch firiem (čo sa týka spomínaných vetráčikov do PC skriniek) si často dýchajú na krk. Nedávno sa tento boj ešte trochu pritvrdil, keďže be quiet! sa dal na konštruovanie chladičov pre procesory. V tomto smere je ale na tom, pravda, lepšie Noctua.


Rodina Silent Wings 2 obsahuje zatiaľ tri rozmerové riešenia: 80, 120 a 140 milimetrové. Zatiaľ čo u prvej generácie bolo zvykom, že maximálna hodnota hluku ventilátorov s ich rastúcim priemerom klesala, tu je to naopak. (Pravdaže, nie však nejako razantne ...)

Maximálny prietok ale už celkom prirodzene patrí najrobustnejšiemu ventilátoru. 140-milimetrový model je schopný sebou popohnať 102,6 metrov kubických vzduchu za hodinu pri hlučnosti len 15,8 decibelov. Vďačí tomu drážkovému dizajnu lopatiek, kvalitnému fluidnému ložisku s nezvyčajne vysokou živnosťou (300-tisíc hodín) a nízkym otáčkam (1 000 RPM). V prvej tabuľke si môžete prezrieť kompletné špecifikácie všetkých troch ventilátorov. Tabuľky nižšie uvádzajú špecifikácie niektorých konkurenčných produktov.
 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.techpowerup.com

Komentáre (6)
Nameless
tabulky enermaxov su tam 2x
emPORiO
To radsej Noctua NF-F12 PWM ako tento Buď ticho! Noctua viac vzhuchu pretlaci, o dost vyssi staticky tlak no len o nieco hlucnejsia. Tych 15,7 dBa sa mi velmi nepozdava. Vsak zakaznik co sa do toho vyzna si 2x rozmysli ci chce "tichsi" alebo ten relativne tichy co viac pretlaci pri rovnakych otackach.
Martin Trilec
Nechcem robiť žiadnej z firiem pozitívnu ani negatívnu reklamu, ale mám doma asi deväť ventilátorov od be quiet!, sedem 14 cm a dva 12 cm, a neľutujem, že som siahol po Nemcoch a nie Rakúšanoch. Jedná sa práve o generáciu Silent Wings USC a musím povedať, že tie fany sú fakt dobré. Sú veľmi dobré svojím štartovacím napätím. Roztočia sa už aj pri 3 V, nie pri 3,5 V ako uvádza výrobca. Používam ich zregulované na 6 V a sú tiché, no stále dostatočne výkonné na vytvorenie dobrého prievanu v bedni. Tým myslím hlavne tie 14 cm fany. Tam je ten statický tlak však podstatne nižší ako u Noctuy, pravda, to ich vymedzuje "len" na použitie ako ventilátory do bedne. 12 cm verzia sa hodí už aj na chladiče, keďže ten tlak je badateľne lepší. (be quiet! ich sám pri svojich CPU chladičoch aj používa.) Mal som tieto dvanástky na pasívoch ako Accelero Xtreme Plus, Prolimatech MK-13 či Alpenfohn Peter, taktiež zredukované na 6 V, a bol som s nimi veľmi spokojný. Potom som kúpil novú grafiku, starú predal s Accelerom aj tými fanmi. Doteraz to ľutujem, ale, holt, človek sa učí na vlastných chybách. (Šikovnejší sa učia na chybách iných ...) Týmto som nechcel nijako zosadiť Noctuu ani ostatných výrobcov a taktiež nie vychváliť be quiet! do nebies, šlo mi len o reprodukciu osobných skúseností. Každopádne, či už si kúpi človek fan od Noctuy, be quiet!, Noiseblockeru alebo Enermaxu, chybu určite nespraví.
mano8
akoze ked si zoberete komplexny pohlad: 14cm: beq: 1000rpm / 102m3 pri 15db noc: 1200rpm / 110m3 pri 19db tu podla mna zavazuje fakt natocenia lopatiek noctue a otacky noctue, pri 1000rpm si myslim ze by mala veeeelmi podobny vysledok ako Be Q. rozdiel vidim len v zivotnosti loziska... pri 12kach to vidno este lepsie ! beQ: 1500rpm / 86m3 pri 15db noc: 1300rpm / ALE 92,3m3 pri 19db ! tu vidno este lepsie rozdiel v pomere prietoku vzduchu co je jasne dane natocenim lopatiek ventilatora. a teraz sa pytam, ktorí z vetrakov bude mat pri 500-600 rpm vyzsi prietok ?! sak to vidno uz na tom tlaku.. pretoze tam bude ta hlucnost skoro identicka ! tipujem +- 1db ! takze najprv treba rozmyslat :) jedine v com je podstatny rozdiel je lozisko ! okrem toho beQ papaju viac :)
davison
K tým ložiskám... Noctua majú fantastické ložiská, perfektne spracované a vrtuľa je dokonale vycentorvaná, ani najmenšie vyosenie nehrozí, už mi ich kvantum prešlo pod rukami. Osobne si myslím, že taký štandard čo sa týka kvality spracovania ložísk nedosahuje ani Noiseblocker ani Alpenfohn čí iné značky, už len pri letmom pohľade na to keď ventilátor pracuje tam vidím rozdiel. Ktorý je samozrejme čisto subjektívny. S týmito BeQuiet! som ešte nemal tú česť, ale lákajú ma tiež, majú dobré referencie. A k tej životnosti, začínam mať pocit, že sa z tých čísel stáva marketingový ťah, podobne ako napr. kontrast v miliónoch u LCD monitorov. Totiž ak si aj Noctuáckych 150000 hod. preátame, tak pri každodennom 10 hod. nasadení je to 3650 hodín za rok, čo v prepočte dáva výrobcom udávanú životnosť na úrovni 41 rokov!!! Povedzme si úprimne kto drží ventilátor v zostave dlhšie než 10 rokov? Možno promile ľudí. A to sme ešte stále na hodnote 150000 hod., 300000 hod. znamená vyše 80 rokov používania a to už mi príde vážne uletené, rozhodovať sa o kúpe na základe týchto čísel.
Courage_SK
By ma aj zaujímalo že podľa čoho sa k takej životnosti dorátali. možnosť že ho testovali cca 35 rokov pri 24/7 vylučujem :D
Pridať nový komentár
TOPlist