EN

BOINC - darujte výkon svojho PC pre vedu

Vedci síce majú výkonné super počítače, ale niekedy ani to nestačí a vyriešenie úlohy môže trvať aj tak dlho. Preto vznikol projekt BOINC.

Hlavné okno programu a zoznam pridaných projektov

Stačí si len stiahnuť klienta priamo zo stránky projektu a nainštalovať. Pre počítače s externou grafickou kartou odporúčam klienta s VirtualBoxom. Veľa úloh nebude počítať CPU, ale GPU karty, takže nebudete mať vyťažený procesor pre normálne používanie. Samozrejme sa dá nastaviť aj koľko výkonu chcete darovať pre počítanie úloh. Úlohy si môžete vybrať z celkom veľkého množstva a je len na vás, pre koho chcete nechať počítať váš počítač. Uvediem zopár príkladov:

- einstein@home - projekt sa venuje fyzike/astrofyzike a počítate zachytené slabé signály z vesmíru.

- rosetta@home - tento projekt sa venuje počítaniu rôznych kombinácii molekúl pre vývoj liekov

- LHC@home - ako už napovedá názov, projekt sa venuje počítaniu výsledkov pre veľký hadrónový urýchľovač častíc v CERNE vo Švajčiarsku

Výber projektu pre počítanie

Projektov nie je málo a môžete si ich vybrať viacero, ale v tom prípade trvá počítanie dlhšie. Pri výbere je dobré pozrieť si, aký systém je podporovaný, či aké grafické karty sú podporované. Totižto nie každý projekt vie váš počítač zvládnuť. Nezostaneme len pri počítačoch, darovať môžete aj výkon vášho telefónu, kde je podpora len pre smartfóny s OS Android.

Komunikácia  s projektom pre pridanie sa do počítania

Keď ste si už nainštalovali klienta a vybrali projekt, následne bude od vás vyžadovaná aj registrácia. Nejde o nič náročné - len zadáte meno a heslo, aby ste sa mohli prípadne po reinštalácii systému, či prechodu na novší PC/smartfón sa znova prihlásiť a počítať tam kde ste skončili. Po každej  ukončenej úlohe dostávate aj bodové hodnotenie. Ak pracujete na počítači, počítanie sa zastaví a program čaká na uvoľnenie dostatočného výkonu pre počítanie. Program vás inak nijak neruší v práci.

Registrácia k projektu, prípadne prihlásenie

Preto, ak často nechávate počítač zapnutý, môžete ho nechať pomáhať vede a ktovie, možno objavy o ktorých sa bude písať, počítal aj váš počítač.

Zdroj: BOINC

Pridať nový komentár
TOPlist