Windows 8 meria čas inak ako predošlé verzie Windows, testy výkonu sa dajú výrazne „oklamať“.
Administrátori portálu HWBot, na ktorom sa združujú overclockeri a porovnávajú svoje rekordy v pretaktovaní, cez víkend dospeli k radikálnemu rozhodnutiu – všetky výsledky testom dosiahnuté na operačnom systéme Windows 8 uznali ako neplatné a žiadne ďalšie nebudú akceptovať. Dôvodom na tento krok je zistenie, že výsledky testov v benchmarkoch sa dajú veľmi jednoducho ovplyvniť, pričom nevypovedajú o skutočnom výkone počítača.
Zdrojom problému je tzv. časovač reálneho času (RTC), ktorým sa riadni meranie času v operačnom systéme. Kým predošlé verzie Windows zakladali svoje RTC na integrovaných elektronických obvodoch základných dosiek, u Windows 8 sa zrejme siahlo po zjednodušení. Keďže najnovší operačný systém Microsoftu by okrem bežných PC mal bežať aj na tabletoch a iných typoch počítačov, nedalo sa spoľahnúť na prítomnosť samostatného čipu udávajúceho takt pre RTC. Namiesto toho sa meranie času odvíja od frekvencie hlavnej zbernice procesora. A v tom je koreň všetkých problémov.
Server HWBot ukazuje príklad na procesore z rodiny Intel Haswell, ktorý bol nastavený na rovnakú frekvenciu 4,16GHz, ale v rôznych konfiguráciách. Raz s taktom zbernice 122MHz a násobičom 34 a druhý krát s taktom 130MHz a násobičom 32. Napriek tomu, že druhá konfigurácia mala vyšší takt zbernice, dosahovala o 1,5% až 7% horšie výsledky testov. V skutočnosti by ale výkon mal byť totožný, keďže frekvencia procesora bola zachovaná rovnaká. Dôvodom je rozdielne meranie času pri zmene taktu zbernice, pri znížení o 6% sa tak „stratilo“ 18 sekúnd v priebehu piatich minút.
Rozdiely vo výsledkoch testov výkonu pri rovnakej frekvencii procesora, no rozdielnom takte zbernice CPU. Chyba vznikla kvôli rozdielnemu meraniu času vo Windows 8
Presné porovnávanie výkonu si vyžaduje aj presné meranie času, keďže testy výkonu merajú dobu vykonávania úloh jednotlivých benchmarkov. Problém to však môže predstavovať aj pri iných situáciách, napríklad u programov pre riadenie procesov a iných zariadení. Nesprávne meranie času by mohlo spôsobiť veľké problémy.
Podotknúť však treba, že tento efekt zmeny času sa objavuje len vtedy, keď sa frekvencia zbernice procesora zmení za behu operačného systému. Umožňujú to rôzne softvérové nástroje od výrobcov základných dosiek, ako napríklad aj XTU od spoločnosti Intel. Ak sa zmení takt zbernice prostredníctvom BIOSu pred naštartovaním operačného systému, problém sa neobjaví.
Podľa najnovších zistení sa chyba týka platformy s procesormi Intel, pričom problém sa má dať odstrániť zmenou na hardvér s AMD procesorom a následne vrátiť späť na Intel procesor. Ďalší vývoj možno sledovať v aktualizovanom ozname na HWbot.org
Rozdiel v meraní času pri modifikovanom takte zbernice procesora pod Windows 8 (pre výsledný rozdiel prejdite ku koncu videa).
AmOK