Zadné vrátka inštalované v zariadeniach od Huawei a ZTE majú sprístupniť komunistickému režimu väčšinu elektronickej komunikácie sveta.
Podľa tvrdenia bývalého bezpečnostného analytika Pentagónu má mať Čína prístup k asi osemdesiatim percentám svetovej komunikácie. Pracuje vraj ale na ďalšom rozširovaní svojich „obzorov“. Túto veľkú kontrolu má mať vďaka príkazu, ktorý nariadil spoločnostiam Huawei a ZTE Corporation inštalovať do vyrábaných zariadení tzv. „zadná vrátka“ vo firmvéri.
Sieťové zariadenia týchto výrobcov sú inštalované v asi 145 krajinách a v 45 z 50 najväčších dátových centrách. Kým na prelome tisícročí nebolo o firme Huawei mimo Číny veľa počuť, za dekádu sa dostala na popredné miesto a zaradila medzi takých hráčov ako napríklad Ericsson.
Práve toto veľké rozšírenie malo prilákať záujem čínskej vlády a armády, ktoré sa v posledných rokoch majú čoraz viac angažovať v kybernetickom priestore.
Podľa analytika Michaela Meloofa nie je v podstate žiadne zariadenie od Huawei bezpečné, pokiaľ nemá vojenský stupeň šifrovania. Číňania ale majú však usilovne pracovať aj na pokorení tejto prekážky.
Aj keď sa nepoužívajú priamo zariadenia vyrobené v Číne, nemusí byť komunikácia úplne bezpečná a súkromná. Dátové toky sa totiž smerujú aj cez veľmi rozšírené zariadenia Huawei a ZTE rozmiestnené po celom svete. Dáta môžu byť nielen odpočúvané, ale v istých prípadoch aj pozmenené.
Nie je to po prvý krát, čo sa hovorí o zadných vrátkach a kybernetických útokoch od Číny. Nedávno bol napríklad objavený skrytý backdoor v Android smartfónoch od ZTE (model Skate), ktorý umožňoval root prístup k zariadeniu, pričom heslo bolo pevne nastavené v softvéri. Známy je tiež najväčší kybernetický útok v dejinách ľudstva, ktorý trval niekoľko rokov a predpokladá sa, že za nim bola práve Čína.
Zdroj: ZDNet
adam102
kramer
AmOK
cimo19
snap
AmOK
passco