EN

Duracell sľubuje nové batérie, ktoré udržia energiu až 10 rokov

Samovoľné vybíjanie potlačené aj použitím zlata.

Že batérie nedokážu udržať energiu po neobmedzenú dobu je známy fakt, najviac vídaný pri nabíjateľných článkoch. Jedným z prvých výrobcov, ktorý významne potlačil efekt samovybíjania bol japonský Sanyo s batériami Eneloop. So svojim vlastným riešením teraz prichádza Druacell - nazýva ho Duralock.

Tento súbor opatrení dostanú ako nabíjateľné, tak aj jednorázové batérie, ktoré prídu na trh už na konci leta. Aj s použitím 24 karátového zlata výrobca dodal článkom chemickú izoláciu anódy a katódy, ktorá má zabrániť prenosu elektrickej energie do okolia keď sa batérie nepoužívajú. Špeciálnu anti-korozívnu ochranu dostane aj obal chrániaci chemické zlúčeniny. Vďaka tomu sľubuje Duracell schopnosť "udržania" energie až po dobu desiatich rokov.

Na spustenie predaja nových batérií plánuje výrobca upozorniť doteraz najväčšou reklamnou kampaňou v histórii spoločnosti, o Duralock teda budeme ešte určite počuť.

Zdroj: TomsGuide

Komentáre (4)
Pavel Čech
Kam sa hrabe Duracell.... Doma mam dve 4,5V baterie VARTA spred viac ako 15 rokov (v modeli lode s motorcekom) a doteraz funguju a ani ich nenafuklo, pripadne nevytiekli. Dokonca by vladali aj tu lodku rozchodit. Zeby uz vtedy mali tajne technologie? :D
jk2
Súhlasím. Varta je určite špička. Mám doma 4 AA Varta batérie a nabýjam ich už nejakých 8-9 rokov. A stále sa dajú nabyť a slušne si držia kapacitu. Povedľa nich som už zodral 2 ďalšie sady GP-čiek. Výborné sú aj Sanyo a tie Eneloop tiež výborné.
Ondro1
Pozor, držať náboj 10 rokov a opakovať cyklus nabitie-vybite 10 rokov je rozdiel! Baterky fungujú na princípe elektrolytickej disociácie, máš tam elektrolyt a disociačné činidlo, iniciátor, ktorý iniciuje reakciu, ktorá však prebieha za všetkých okolností, prepojením oboch elektród baterky sa vytvorí prúd, resp. prenesie sa vytvorená energia, reakcia sa iba urýchli, avšak tá reakcia v baterke prebieha stále, čo zapríčiňuje vybíjanie baterky, čiže v podstate činidlo každú sekundu rozloží, povedzme, 10 molekúl elektrolytu(energia sa uvoľní do prostredia) oproti 100 keď sú prepojené(samozrejme, záleží na odpore súčiastok/spotrebiča pripojeného k baterke a práci, ktorú prúd v nich vykoná), pričom pri nenabíjateľných baterkách elektrolyt už nemožno vrátiť do pôvodného stavu. Pri nabíjateľných baterkách však znižovanie kapacity baterky v priebehu stáleho nabíjania a vybíjania spôsobuje entropia, opotrebovávanie súčiastok baterky.
Zemtriz
GP mi ani fotoaparát neutiahnú :D 10 minút a je zo 100 na 0
Pridať nový komentár
TOPlist