EN

Google má v EÚ veľký problém, zneužíva dominanciu Androidu

 
Európska komisia doručila dnes spoločnosti Google nepríjemnú správu. Firma je obvinená zo zneužívania dominantného postavenia operačného systému Android a z obmedzovania výrobcov smartfónov.

Softvérový gigant bol obvinený konkrétne za to, že u svojho operačného systému Android, ktorí využívajú mnohí výrobcovia smartfónov núti týchto výrobcov, aby do zariadenia predinštalovali rozličný softvér, ako napríklad prehliadač Chrome. Európskej komisii sa tiež nepáči nastavenie predvoleného vyhľadávania cez Google. Výrobcovia si totiž môžu slobodne licencovať open-source systém Android, ale Google ich zároveň núti použiť jeho vyhľadávač a to je v nesúlade s protimonopolným úradom.
 
 
Ďalším bodom obvinenia je niečo, čo by sa dalo označiť ako obmedzovanie rôznorodosti. Európska únia totiž obvinila Google z toho, že bráni výrobcom aby predávali svoje mobilné zariadenia založené na upravenom operačnom systéme založenom na Androide. Takýmto príkladom je napríklad Cyanogenmod. Celý problém je v tom, že ak chce výrobca do svojho zariadenia nainštalovať aplikáciu od Google, musí zároveň podpísať dohodu o tom, že nepoužije žiadnu inú distribúciu Androidu, hoci ide len o modifikovaný Android. Buď teda bude mať mobil napr. Cyanogenmod s menšou ponukou aplikácii alebo Android s množstvom dostupných aplikácii od Google.
 
Komisia ďalej Google-u vyčíta, že poskytuje výrobcom smartfónov a mobilným operátorom finančné príspevky za to, že vo svojich zariadeniach predinštalujú Google pre vyhľadávanie na Internete (Google Search).
 
Európska komisia zaslala obžalovanie Google-u, pričom spoločnosť má teraz 12 týždňov na reagovanie. „Android pomohol vytvoriť pozoruhodný a najmä udržateľný ekosystém, založený na open-source softvéri a otvorených inováciách. Budeme naďalej spolupracovať s Európskou komisiou, aby sme dokázali, že Android je dobrý pre hospodársku súťaž a dobrý pre spotrebiteľov,“ vyjadril sa Kent Walker, Google Senior Vice President po zverejnení obvinenia.Treba však dodať, že ešte nejde o definitívne závery Európskej komisie a treba počkať na reakciu Google. V prípade, že bude Google uznaný definitívne za vinného, hrozí mu pokuta vo výške 10% z ročného obratu, čo pri minuloročnom obrate $74,5 miliárd vychádza na takmer $7,5 miliardy.
 
 
Komentáre (2)
Bird
Pripadá mi to ze informačné technológie v EÚ má na starosti stádo debilov. Aby si firma ktora dodáva nejaký OS nechala jeho výbavu diktovať od EÚ? Takisto ako EÚ donútilo MS zaradiť do winu výber prehladavaca... Wtf, jak keby diktovali Adidasu a iným aké šnúrky do topánok majú používať, alebo že majú d krabice pribaliť päť párov snurok od rôznych výrobcov cele na hlavu. Nehovorím že EÚ nie je v niečom dobra, ale čo sa tyka informatiky, nevidel som ani jeden dobrý návrh a opatrenie odkedy sme tam
Shatterhand
Ak zrušia tú pokutu microsoftu, tak nech ju nedostane ani google. Ale ak nie, tak nech ju dostanú. Všetkým rovnako a applu taktiež.
Pridať nový komentár
TOPlist