Skoro týždeň trvalo kým spoločnosť SpaceX zverejnila video najnovšieho letu jej lúčneho koníka.
Ostro sledovaný projekt znovupoužiteľného raketového stupňa nesúci meno Grasshopper absolvoval v pondelok 7. októbra 2013 let do rekordnej výšky 744 metrov. V tejto výške ostal stáť a potom sa vrátil a pristál na mieste odkiaľ odštartoval. Išlo zároveň o najdlhší let Grasshopperu doteraz, ktorý trval 80 sekúnd. Let prebehol tak ako aj všetky doterajšie na Texaskej základni SpaceX pri mestečku McGregor.
Video letu zverejnil zakladateľ SpaceX Elon Musk na svojom Twitter účte včera, no správa o lete kolovala internetom už pár dní predtým. Termíny letov Grasshopperu SpaceX vopred nezverejňuje, no sú dobre viditeľné v okolí základne a tak sa informácie o nich niekedy šíria už v deň letu.
Video posledného letu je opäť snímané z hexakoptéry, ktorá sa tentoraz priblížila k letiacemu Grasshopperu a tak vidíme časť letu v peknom detaile.
Po poslednom lete Falconu 9 (po prvý raz s rovnakými motormi ako používa Grasshopper), sa v SpaceX po oddelení prvého stupňa pokúsili o jeho motorové ubrzdenie. Let druhého stupňa a odpojenie hlavného a všetkých sekundárnych satelitov prebehlo dobre. Odpojený prvý stupeň sa otočil motormi proti smeru svojho letu, či skôr pádu a reštartoval ich. Prvý stupeň sa tak podarilo čiastočne ubrzdiť a aj keď pri druhom pokuse o reštart a ďalšie ubrzdenie sa stupeň rozrotoval, celkovo bol hodnotený ako úspešný.
Elon Musk sa následne na Twitteri vyjadril, že "z letov Grasshopperu a pokusu pri poslednom lete Falconu 9 majú všetky kúsky puzzle potrebné na prinesenie rakety domov".
Between this flight & Grasshopper tests, I think we now have all the pieces of the puzzle to bring the rocket back home.
— Elon Musk (@elonmusk) September 29, 2013
Projekt Grasshopper Grasshopper je projektom spoločnosti SpaceX pre vývoj plne znovupoužiteľných verzií rakiet Falcon 9 a Falcon Heavy. Koncept názorne popisuje toto video. Prvý testovací let, presnejšie skok do výšky 1,8 metra sa uskutočnil v septembri 2012. Nasledovali ďalšie, stále vyššie a dlhšie, predchádzajúci mesiac aj s manévrovaním 100 metrov mimo pristávacej vertikály. Koncom tohto roka by mal Grasshopper prekonať rýchlosť zvuku. Vertikálne štarty a pristátia sa realizujú s 32 metrov vysokým prvým stupňom nosiča Falcon 9 s novým motorom Merlin-1D. Projekt púta pozornosť verejnosti a médií, pretože koncept mnohonásobne použiteľného nosiča je naozaj odvážny. To aby sa prvý aj druhý stupeň rakety po úspešnom štarte vedúcom k vyneseniu nákladu na orbitu Zeme podarilo dostať na zem bez poškodenia a to mnohokrát po sebe sa doteraz nikomu nepodarilo. Úspešná realizácia projektu by viedla k výraznému zlacneniu letov do vesmíru. |
Pridať nový komentár