Špionážna elektronika, ktorá sa splnení svojho účelu premení na prach – taký je cieľ vývoja, ktorý si u IBM zaplatilo americké ministerstvo obrany.
Pamätníci si určite spomenú na známy americký akčný seriál Mission: Impossible z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, kde hlavní aktéri dostali na začiatku inštrukcie na magnetofónovej páske, ktorá sa potom automaticky zničila. Niečo podobné by chcela mať vo svojom špionážnom „arzenáli“ aj americká DARPA, a to vo forme samodeštrukčných elektronických obvodov.
Presne pred rokom vypísala agentúra program s názvom VAPR (Vanishing Programmable Resources), ktorého cieľom je vyvinúť elektronické obvody schopné fungovať podobne ako tie bežné, s pridanou vlastnosťou samodeštrukcie. Približne 3,5 milióna dolárov z tohto programu teraz dostala spoločnosť IBM, ktorá bude na nových materiáloch pre čipy pracovať.
Cieľom je vyvinúť obvody a materiály, ktoré by sa po splnení svojej primárnej úlohy (hlavne rôzne senzory a odpočúvacie zariadenia) mohli na diaľku zničiť, a to napríklad rádiovým signálom určitej frekvencie. IBM chce pre dosiahnutie tohto cieľa použiť sklo ako základný nosný materiál, s nanesenou reaktívnou kovovou vrstvou, prípadne zápalnou šnúrou. Tieto sa rádiovým signálom aktivujú a CMOS čip premenia na prach z kremíka, resp. oxidu kremičitého.
DARPA si od nového druhu „ploštíc“ sľubuje hlavne vyriešenie problému, kedy sa tieto sofistikované zariadenia môžu dostať do rúk protivníka. Ten by potom mohol jednak zistiť prítomnosť sledovania jeho činností, ale získať aj technické know-how. Ako vedľajšie použitie sa spomína napríklad aj monitorovanie zdravotného stavu na bojisku čipmi, ktoré by sa po čase absorbovali do tela človeka.
Tento výskum však môže neskôr poslúžiť aj nevojenským účelom. Prvou oblasťou by bola práve medicína.
Zdroj: FBO.gov
m2fizy