EN

Intel Core i5 2400 (Sandy Bridge) otestovaný

Anandtech pripravil prvý test procesora z chystanej novej generácie Intel Sandy Bridge. Nárast výkonu je v niektorých prípadoch skutočne zaujímavý.

Sandy Bridge je nová architektúra, ktorej predstavenie nás čaká už začiatkom budúceho roka. Vieme už, že nutný bude nový socket LGA1155, že pôjde o dvoj a štvorjadrové čipy a že integrované grafické jadro by malo byť podstatne výkonnejšie ako poznáme integrované riešenia dnes. O výkone samotnom toho veľa známeho nie je, teda aspoň donedávna. Anand Lal Shimpi sa dostal k predprodukčnej vzorke procesora Sandy Bridge s taktom 3,1GHz, čo sedí na model Core i5 2400 (chystaný najlacnejší štvorjadrový procesor z ponuky). Tento čip preveril tradičnou sadou benchmarkov, navyše vyskúšal aj zapnutie HyperThreadingu aby tak nasimuloval výkonnejšie modely Core i7. Funkcia automatického pretaktovania Turbo Boost však funkčná nebola, preto si k výsledkom môžeme ešte pár % domyslieť.

Kompletný test nájdete na tejto adrese: Anandtech - The Sandy Bridge Preview

Na tomto mieste si iba stručne zhrnieme poznatky z testu.

Najprv grafiké jadro. To je už teraz úplne integrované v procesore, vyrábané teda 32nm postupom. Zachované by mali byť všetky HTPC funkcie z dnešných Clarkdale procesorov, navyše sú údajne pridané aj prvky pre transkóding videa. U Sandy Bridge dostane integrované grafické jadro aj TurboBoost, v prípade grafickej záťaže sa teda môže jeho frekvencia zvýšiť v rámci limitu TDP. V procesoroch budú dve verzie grafiky - s 6 "jadrami" a s 12 "jadrami". Tieto "jadrá" by sa mohli brať ako ekvivalent stream procesorov u AMD resp. nVidie. Otestovaný procesor mal pravdepodobne len slabšiu verziu. Výkon je ale aj tak celkom zaujímavý.
V podstate až na niekoľko výnimiek je výkon vyšší ako u diskrétnej grafickej karty Radeon HD5450 (80 stream procesorov), úplne deklasované sú všetky integrované riešenia dneška. Podľa slov Ananda, aj napriek skorej revízii ovládačov neboli spozorované žiadne chyby v obraze.

Spotreba je takisto silnou témou. V stave bez záťaže sa síce toto 32nm štvojadro s GPU nijak nelíši od dnešných čipov (napr. Core i5 760 - 45nm, bez GPU), pod plnou záťažou sa však ukazuje výhoda novšieho procesu - 3,1GHz Sandy Bridge spotreboval o takmer 11W menej, ako iba 2,8GHz Lynnfield (Core i5 760).

A konečne samotný výkon v aplikáciách. Tu Anand odhaduje zlepšenie o cca 10% pri rovnakej frekvencii (pozor - bez aktívneho Turbo módu u Sandy Bridge). Pokiaľ bude sedieť cena z roadmáp Intel-u (roadmapa - plán uvedenia procesorov a nahradenia starších modelov novšími), bude mať Core i5 2400 probližne cenu Core i5 760, no poskytne asi 23% výkonu navyše. Bez zapnutého HyperThreadingu sa Core i5 2400 vyrovnáva približne s Core i7 880 (3,06GHz, HyperThreading), so zapnutým HT sa neraz doťahuje aj na extrémne drahý high-end model Core i7 980X so šiestimi jadrami. V hre World Of Warcraft ho dokonca o kúsok predbieha.

 

Vychádzajúc z tohto prvého testu sa zdá Sandy Bridge ako pokrok v každom smere - vyšší procesorový výkon, výkonnejšie grafické jadro, nižšia spotreba. Nejasná je ale zatiaľ situácia okolo pretaktovania, tejto téme sme sa venovali už v predchádzajúcej novinke. Výhodou bude zakomponovanie PCIexpress 2.0 liniek do čipsetu, vďaka čomu už nebude nutné osádzať prídavné radiče USB 3.0 a S-ATA III cez ďalší PCIe mostík. Čipsety PCH P67 a H67 by mali mať už aj dvojicu S-ATA III portov, zvyšné však ostávajú štandardu S-ATA II.

Vždy najaktuálnejšie informácie o Sandy Bridge nájdete aj na našom diskusnom fóre v príslušnej téme.

Pridať nový komentár
TOPlist